Herec Daniel Brühl se proslavil například jako představitel Nikiho Laudy z Rivalů, hlavní roli ztvárnil i ve filmu Good bye, Lenin! Pravděpodobně jeho nejznámější rolí je ale záporák z filmu Captain America: Občanská válka. V současné době hraje Matthiase Erzbergera v novém remaku válečného filmu Na západní frontě klid. Překoná v této roli své ztvárnění barona Zema z Avengers?
Jako padouch se ve své roli barona Zema podle iDNES cítil Brühl skvěle. „Jsem záporákem rád, ale baron Zemo je takový lidský padouch, žádná klišé. Má velmi logické motivace, které pochopí každý divák,“ uvedl v rozhovoru.
Na druhou stranu film Na západní frontě klid pro něho byl pěkným oříškem. Pojednává totiž o tématech, která člověku nahánějí strach a má z nich husí kůži, nejde o smyšlený akční film, ale o něco, co má základ ve skutečnosti.
Skvělá atmosféra i herecké výkony
Nová adaptace klasického válečného románu Na západní frontě klid má podle webu Moviezone velmi kladné hodnocení. V pořadí již třetí filmové zpracování je o sotva sedmnáctiletém chlapci, který se nechal naverbovat s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí, popisuje snímek Armyweb.
Sám herec tvrdí, že román Na západní frontě klid považoval za něco velkého už od dětství. Když poprvé slyšel o filmové adaptaci a možnosti si v ní zahrát, byl nadšený. Už tehdy tušil, že to nebude snadné.
„Když jsem vyrůstal, šlo o jednu z nejdůležitějších knih, kterou jsem si mohl přečíst,“ řekl v rozhovoru pro server The Guardian. „Ve škole jsme ji četli téměř všichni a velmi silně na nás zapůsobila,“ dodal.
Obdivuhodný a vytrvalý člověk
Daniel Brühl hraje ve snímku postavu, která se v původní verzi příběhu sice neobjevila, přesto je ale v novém filmu velmi podstatná. Jde o skutečného liberálního katolického politika Matthiase Erzbergera, který v roce 1918 přesvědčil tehdejší německé mocnosti, že po čtyřech letech války je čas přiznat porážku a vyjednat s Francouzi příměří.
„Je to velmi obdivuhodná, zajímavá postava německých dějin, protože byl velmi vytrvalý. Nenechal se zastrašit,“ uvažuje Brühl. „Já jsem na válečných filmech vyrostl. Zachycují příběhy hrdinů. Z naší perspektivy něco takového neexistuje, náš skutek je poznamenán hanbou a smutkem,“ říká německý herec.
Podle jeho slov ukazuje snímek to, že ve válce nejsou vítězové ani poražení, ale jen dvě strany, které přišly o hodně. Při natáčení pro něj bylo velmi náročné tyto skutečnosti vnímat a vypořádat se s nimi. Herec přiznává, že šlo o jednu z nejsložitějších rolí, kterou si kdy zahrál, alespoň tedy po psychické stránce.
Zdroj: The Guardian, Armyweb, Moviezone, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová