Film Terminál s Tomem Hanksem byl inspirován skutečným příběhem. Tento muž zůstal na letišti téměř 20 let

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Nasseri
Zdroj: Profimedia

Pokud jste viděli americký film Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli, zřejmě jste byli přesvědčeni, že se jedná o smyšlený příběh, který by se nikdy nemohl odehrát. Opak je ale pravdou. Snímek je volně inspirován příběhem Íránce, který zůstal uvězněn na letišti neuvěřitelných 18 let.

Příběh Mehrana Karimiho Nasseriho je plný zvláštních okolností a nevysvětlených otázek. Faktem ale zůstává, že tento muž neopustil francouzské letiště Charlese de Gaulla téměř dvě desetiletí.

Po studiích byl vyhoštěn

Muž se narodil roku 1946 v Íránu. Jeho otec byl tamní lékař a jeho matka byla zdravotní sestra pocházející původně ze Skotska.

Mehran se vydal roku 1973 do Velké Británie, aby se tam věnoval studiu. Po studiích se vrátil do své domoviny, kde se připojil k právě probíhajícím protestům proti vládnoucímu šáhovi. Na základě této své protistátní činnosti byl ze země vyhoštěn, a dokonce mu mělo hrozit i vězení.

Mohl žádat o azyl

Snažil si tedy někde sehnat azyl, ideálně ve Velké Británii. To se mu ale příliš nedařilo. Po nějaké době se mu nakonec podařilo spojit s Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky. Belgie mu tedy na základě informací o jeho vyhoštění udělila status uprchlíka.

Jak se ale později ukázalo, mladý muž zřejmě z Íránu nikdy oficiálně vyhoštěn nebyl. Jeho status uprchlíka mu dovolil cestovat po evropských zemích a žádat v nich o azyl.

Přirozeně si pro svůj budoucí život vybral Anglii. Rozhodl se, že se do ní dostane letecky, s přestupem ve Francii. Tam se mu jeho cesta ale značně zkomplikovala.

Katastrofa jménem ztracené doklady

1988 přistál na letišti Charlese de Gaulla. Když chtěl ale pokračovat dál, zjistil, že někde ztratil své doklady uprchlíka. Tím pádem nemohl legálně vstoupit na půdu jakékoliv země. Budova letiště má výjimku, neboť se jedná o mezinárodní prostor.

Ačkoliv neuměl vůbec francouzsky, rozhodl se na letišti zůstat. Vydělával si peníze pomocnými pracemi, dostával jídlo od zaměstnanců letiště i od cestujících. Většinu času sledoval cestující či studoval knihy o ekonomii. Někteří lidé začali věřit, že mu pobyt na letišti vlastě vyhovuje.

Nakonec mu pomohl právník

Jeho případ nakonec přitáhl velkou mediální pozornost. Jeho příběh se dostal až k francouzskému právníkovi a specialistovi na lidská práva Christianu Bourguetovi.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Ten se případu věnoval přes deset let. Problém byl v tom, že Mehran si musel své nové dokumenty vyzvednout osobně v Belgii. Do té se ale legálním způsobem nemohl dostat, protože neměl žádné dokumenty. Právníkovi se nakonec podařilo Belgii přesvědčit, aby je země poslala muži poštou.

Ten ale dokumenty odmítl převzít, neboť si myslel, že jsou falešné. Mnozí lidé byli toho názoru, že se při dlouhém pobytu na letišti prostě zbláznil.

Vydělal jmění, ale žije v charitě

Z letiště byl nakonec násilím odveden až roku 2006, a to kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nakonec byl převezen do charitativního centra Červeného kříže v Paříži, kde zůstává dodnes.

Jeho příběh inspiroval Stevena Spielberga k natočení filmu Terminál s Tomem Hanksem. Slavný režisér měl Mehranovi údajně vyplatit něco kolem 300 000 amerických dolarů.

Zdroj: Historyofyesterday.com, Thefamouspeople.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články