Film Vykoupení z věznice Shawshank potkala jedna rána za druhou. Než dosáhl věhlasu, musel čelit neskonalým překážkám

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
shawshank
shawshank

Film Vykoupení z věznice Shawshank je právem pokládán za jeden z nejlepších. Na ČSFD mu patří první místo. Film z roku 1994 na motivy příběhu od Stephena Kinga má na svém kontě několik nominací na Oscara, nedočkal se ale ani jednoho proměnění.

Morgan Freeman a Tim Robbins. Hlavní hvězdy jednoho z nejlepších filmů všech dob – Vykoupení z věznice Shawshank. Jenže v roce 1994 to na kasovní trhák vůbec nevypadalo. Samotný snímek za to rozhodně nemohl, spíše okolnosti.

Frank Darabont, režisér filmu, dostal od autora námětu Stephena Kinga požehnání a práva na filmování mu poskytl za pakatel. Darabont napsal scénář za osm týdnů.

Zájem o scénář projevil Rob Reiner, který do filmu plánoval obsadit Harrisona Forda a Toma Cruise. Darabont si ale uvědomil, že je před ním příležitost jeho života, Reinera odmítl a sám se pustil do natáčení.

Hanks dal přednost jinému filmu

Původně si Darabont myslel na Toma Hankse, který dal ale přednost Forrestu Gumpovi. V tu dobu ještě nikdo netušil, že právě Forrest Gump bude pro snímek prokletím. Režisér našel skvělou náhradu v Timu Robbinsovi a mohlo se začít natáčet.

Filmování trvalo jen něco okolo čtyř měsíců a rozpočet mělo 25 milionů dolarů. Že by se ale jednalo o pohodové natáčení, to se říct nedá. Podle Morgana Freemana byla atmosféra napjatá, protože herci měli na postavy jiný pohled než režisér.

Do kin film vstoupil 14. října 1994, ale společnost Columbia podcenila propagaci. Forrest Gump měl sice premiéru už v červenci, ale diváci nemluvili o ničem jiném a noviny ho byly plné.

Forresta Gumpa v čele s Tomem Hanksem si všichni zamilovali, a navíc na něj mohla vyrazit celá rodina. To kvůli vězeňské tématice v Shawshanku možné nebylo.

Jedna rána za druhou

Když už to vypadalo, že by do kina přeci jen někdo mohl dorazit, přišla druhá rána. Rok 1994 byl na filmové hity opravdu pestrý a v říjnu se v kinech objevila další pecka – Pulp Fiction: Historky z podsvětí od Quentina Tarantina.

Šílenství okolo tohoto snímku bylo tak silné, že se mu Vykoupení z věznice Shawshank nemohlo rovnat, přestože kvality snímku byly nesporné.

Poslední hřebíček do pomyslné rakve přišel v oscarový večer. I přes sedm nominací neproměnil film ani jednu z nich.

Skoro to vypadalo, že se bude jednat o jeden z nejopomíjenějších filmů historie. Ale v roce 1995 přišla změna a Shawshank se dočkal toho, co si zasloužil.

Z ničeho nic se o něm začalo mluvit a lidé jej začali označovat za „geniální snímek, o kterém nebylo v době premiéry slyšet“.

Půjčovny praskaly ve švech

Videopůjčovny vzali lidé útokem. Díky tomu se stal nejpůjčovanějším filmem toho roku. Dočkal se mnoha kladných ohlasů od diváků i kritiků.

Snímek se na prestižní zahraniční databázi IMDb stal nejlépe hodnoceným filmem, kdežto Pulp Fiction je na osmé a Forrest Gump až na dvanácté příčce. Podobně je na tom i v České republice.

Vykoupení z věznice Shawshank je jasným důkazem toho, že kvalitní film se pozná a je jedno, jak velké pozornosti se mu dostane v době jeho uvedení do kin.

Snímek si na svoji slávu musel počkat, fungují v něm všechny linky a diváci jej milují i šestnáct let od premiéry.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články