Mechanický pomeranč: Zvráceným pohledem naháněl hrůzu. Po téměř 50 letech je z hlavního hrdiny vetchý stařík

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
mechanicky pomeranc 2
mechanicky pomeranc 2

Snímek Mechanický pomeranč je kultovní. Stejně jako režisér Stanley Kubrick, který jej natočil a napsal k němu scénář. A Malcolm McDowell se díky němu stal hvězdou.

Kdyby, Star Trek VII: Generace, V dobré společnosti, ale hlavně Mechanický pomeranč. To jsou filmy, ve kterých zazářil dnes sedmasedmdesátiletý Malcolm McDowell. A je to právě Mechanický pomeranč, který z něj udělal tu pravou hvězdu.

Je to kultovní snímek, především pro lidi, kteří s něčím nesouhlasí, cítí k něčemu odpor a chtějí šokovat. Vznikl v Anglii v roce 1971, v době, kdy mladí lidé cítili nevybouřenost, a možná to přispělo k tomu, že Anglie se poté stala kolébkou punku.

Právě Mechanický pomeranč měl dopad i na punk, který znamenal revoltu. Mechanický pomeranč byl velmi provokativní.

Kontroverze nade vše

Stál za ním Stanley Kubrick, režisér, který natočil například filmy Osvícení, Spalující touha či 2001: Vesmírná odysea, za který získal svého jediného Oscara, a to v kategorii vizuální efekty.

Nominovaný byl Kubrick dvanáctkrát, což ukazuje, jak vynikající režisér to byl. Režisér, který se nebál kontroverze a rád šokoval.

Když McDowell roli v Mechanickém pomeranči získal, bylo mu dvacet sedm let. Alexovi, hlavní postavě, které se herec ujal, však mělo být podle knihy Anthonyho Burgesse na začátku patnáct let a na konci sedmnáct let.

Roli hrát vůbec neměl

Herec se ale role zhostil na výbornou, což dokazuje i fakt, že Kubrick o něm po natáčení prohlásil, že bez něj by film vůbec nevznikl. McDowell roli získal díky svému filmovému debutu ve snímku Kdyby.

Kubricka si získal hlavně tím, že na konkurz přišel v kostýmu. Nebýt něj, možná by roli vůbec nezískal. Autora románu totiž zaujal zpěvák skupiny The Rolling Stones Mick Jagger. Když se ale režie ujal Kubrick, zvolil právě McDowella.

Natáčení nebylo vůbec jednoduché. Herec jej přirovnal k obléhání Stalingradu. Jednoduchá nebyla například mluva. Alex ve filmu občas mluví fiktivním jazykem, který vymyslel autor předlohy, zvaným Nadsat.

Zdroj: Georges Biard / CC BY-SA

Je to směsice angličtiny, ruštiny a klasického slangu. Pro herce to ale prý nebyl problém, protože v minulosti hrál hry Williama Shakespeara v Royal Shakespeare Company, proto s jazykem, který byl pro roli požadován, neměl velký problém.

Kontroverzní scény

Jedinečné bylo ve filmu i oblečení. Typická byla třeba buřinka, kterou si vynutil sám herec, přestože kostymérka měla v zásobě řadu klobouků.

A byl to opět McDowell, který Kubrickovi řekl, že má v autě oblečení na kriket, včetně suspenzoru. Kubrick chtěl, aby se mu ukázal. Když jej režisér viděl, nafotil si jej a řekl, že chce, aby takto vystupoval ve filmu.

Ve své době byl snímek revoluční i co se odvážných scén týče. Než se natáčela scéna, kdy měl Alex znásilnit spisovatelovu ženu, přišla za McDowellem herečka Adrienne Corri a řekla mu, že dnes pozná, že je přírodní zrzka. Asi je všem jasné, na co narážela.

A zatímco jedna z intimních scén je ve filmu zrychlená, ve skutečnosti se natáčela dvacet osm minut. Kontroverzní byl i fakt, že zatímco v knize je dívkám, se kterými Alex spí, deset let, pro film výrazně zestárly. Alespoň v tomhle se Kubrick držel trochu při zemi.

Když Malcolm McDowell připomenul režisérovi, že nedostal zaplaceno za čtrnáct dní natáčení postsynchronů, oznámil mu Kubrick, že dostal zaplaceno jen za týden, protože polovinu času spolu hráli ping-pong.

To je možná další důkaz, který ukazuje, jaká vládla na natáčení nálada. Je to ale bezesporu kontroverze, která celý film provázela a díky níž se stal tak populárním, a především tak kultovním.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články