Piráti z Karibiku: Tkanička Bill už svou tvář neskrývá. Po 15 letech budete valit oči, jak výtečně vypadá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pirati z Karibiku Turner
Pirati z Karibiku Turner

Jeden z nejslavnějších severských herců si na svůj herecký průlom skrze švédské hranice musel dvacet let počkat. Od té doby, co si zahrál Billa Turnera v druhém dílu Pirátů z Karibiku, jde z jedné dobré role do ještě lepší a téměř vůbec nestárne.

Stellan Skarsgard, jak už jméno napovídá, pochází ze Skandinávie. Narodil se v roce 1951 ve švédském Göteborgu a už od dětství tíhl k herectví.

Začínal ve své domovině ve švédských televizních filmech a měl slušně rozjetou kariéru dřív, než dosáhl dospělosti.

Dlouhá cesta k úspěchu

Objevoval se také na divadelních prknech, ale opět jen v rámci Švédska. Dvacet let trvalo, než se mu podařilo prosadit i za hranicemi této severské země.

V roce 1988 získal roli v americkém filmu Nesnesitelná lehkost bytí, který byl natočen podle předlohy českého rodáka Milana Kundery. Objevil se zde po boku Daniela Day-Lewise nebo Juliette Binoche v malé roli, ale právě ta mu otevřela dveře dále.

Dokáže zahrát cokoliv

V Honu na ponorku se Seanem Connerym v hlavní roli už si ho pamatuje více pozorných diváků. Následovaly další filmy jako Dobrý Will Hunting, Skleněný dům nebo Král Artuš.

Zlom v kariéře znamenala v roce 2006 role otce Orlanda Blooma v dobrodružném fantasy snímku Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Před tím, než vůbec mohl jít na plac, strávil Stellan běžně čtyři hodiny v maskérně.

Následovaly další významné role. Například v muzikálu Mamma Mia! nebo v úspěšném thrilleru Andělé a démoni. Objevil se také v americké verzi zfilmovaného románu švédského autora Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Je paradoxní, že v původní švédské verzi filmu žádnou roli nedostal.

Stellan Skarsgard na fotografii (vlevo).

Nepřestává překvapovat

Známý herec nedávno získal Zlatý Glóbus za ztvárnění Borise Ščerbiny ve velmi úspěšném seriálu Černobyl. Loni se objevil také v oceňovaném snímku Nabarvené ptáče pod taktovkou českého režiséra Václava Marhoula.

Nebylo to poprvé, co se spojil s českým režisérem. Už v roce 2006 si zahrál v Goyových přízracích, které režíroval Miloš Forman.

Osm a dost

Velmi činný byl i ve svém osobním životě. Poprvé se oženil v roce 1975 a s manželkou My přivedli na svět celkem šest dětí. Čtyři synové jsou dnes také herci. Po dvaatřiceti letech společného života následoval rozvod.

Dlouho ale úspěšný herec sám nezůstal, v roce 2009 se znovu oženil a s manželkou Megan si pořídil další dva chlapce. Poté podstoupil vasektomii, osm dětí už mu stačí.

Ačkoliv Stellan oslaví v červnu sedmdesáté narozeniny, rozhodně nepatří do starého železa. Stále září na filmovém plátně a díky svému talentu se zapsal mezi nejúspěšnější skandinávské herce. Uvidíme, jestli ho některý ze synů bude následovat.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články