Už před časem obletěly svět výroky oblíbené autorky nejen dětských knih J. K. Rowlingové, která je ve světě známá především díky příběhu Harryho Pottera. První kniha spatřila světlo světa v roce 1997 a po ní následovalo dalších šest pokračování.
Oblíbená autorka svou popularitu ještě zvýšila úspěšným filmovým zpracováním celé ságy. A jak už je to v dnešní době zvykem, především pro marketingové účely jsou herci, producenti, režiséři, scenáristé a autoři námětů v kontaktu.
Objevují se spolu na veřejnosti v přátelské atmosféře a nenásilnou formou propagují svou tvorbu a udržují si své fanoušky. Většinou jsou také velmi aktivní na sociálních sítích, kde oslovují hlavně mladou generaci svých příznivců.
To platilo i v případě Rowlingové a představitelů nejoblíbenějších dětských rolí fantastických příběhů, které dokázaly nadchnout čtenáře a diváky napříč národnostmi a generacemi. Kdo by neměl rád trošku nezbedné, ale mimořádně sympatické studenty kouzelnické školy v Bradavicích.
Příčina odcizení spisovatelky a mladých herců
Přátelský vztah mezi spisovatelkou a mladými herci však ochladl pro jejich názorové rozdíly. A za vším je reakce Ruperta Grinta na opakovaná mediální prohlášení spisovatelky.
Ta se nebála využít svobody projevu a řekla svůj názor na téma transgender komunity. Vzápětí se na ni sesypala lavina kritiky kvůli transfobii, jak byly její názory označeny.
Tak vznikl zajímavý paradox, protože v zájmu hájení práv určité skupiny populace jsou upírána práva vyjádřit svobodně názor jiné skupiny populace, kterou v tomto případě Rowlingová představuje.
Jak je zřejmé, šestapadesátiletá spisovatelka patří ke generaci, která byla vychovaná na určitých základech, jako je jasně dané místo pro ženu a muže a také jasná identifikace na základě pohlaví. A rozhodla se si tyto hodnoty ponechat, přestože nejsou v současnosti módní a žádané.
Názory Ruperta Grinta a jeho přátel
Jinak problematiku vidí herec Rupert Grint, představitel Rona, nejmladšího z bratrů Weasleyových a přítele Harryho Pottera. Ten je zastáncem moderních sociálních a společenských trendů. Jasně se proto v médiích a na sociálních sítích vymezil proti výrokům spisovatelky.
Rupert Grint pro meteoweek.com uvedl: „Plně podporuji trans komunitu a podporuji prohlášení mnoha mých přátel. Trans ženy jsou ženy. Trans muži jsou muži. Všichni bychom měli mít právo žít s láskou a bez posuzování.“
V podobném duchu se vyjádřil autor scénáře Harryho Pottera, kterého meteoweek.com rovněž cituje. Steve Kloves napsal: „V naší rozmanitosti je naše síla. V těchto těžkých časech je důležitější než kdy jindy, aby se transgender ženy, muži a všichni ostatní lidé cítili bezpečně a našli podporu pro to, kým jsou. Nežádáme mnoho.“
Ke svému kamarádovi Rupertu Grintovi se přidala i dvojice oblíbených herců Daniel Radcliffe a Emma Watson. Představitel zrzavého nešiky Rona se také nechal slyšet, že jeho vztah se spisovatelkou je poněkud komplikovaný, protože k ní má blízko, ale na druhou stranu nemůže mlčet a na některá její vyjádření musí nesouhlasně reagovat.
Rowlingová, která patří v současnosti díky svým knihám k nejbohatším lidem světa, své názory ale přehodnotit nehodlá. Nechce však jít do otevřeného střetu s mladými lidmi, které viděla růst před kamerou.
Možná i to je jeden z důvodů, proč se neúčastnila nedávno natočeného projektu k 20. výročí Harryho Pottera s názvem Návrat do Bradavic. Projekt je založen na vzpomínkách herců filmové série a natáčel se tam, kde magické dobrodružství pro všechny zúčastněné začalo, tedy v Bradavicích. Na natáčení se sešly desítky herců, režiséři a producenti. Chyběla však J. K. Rowlingová.
Zdroj: meteoweek.com, aldomariavalli.it, johnhockenberry.com
autor: Lída Kropáčková