Velkofilm Titanic: Jaké faktické chyby režisérovi unikly?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Titanic
Zdroj: ©20thCentFox/Courtesy Everett Collection/ Profimedia

Titanic je jeden z nejlepších filmů režiséra Jamese Camerona. Příběh vášnivé lásky na pozadí obrovské tragédie přivedl roku 1997 do kin miliony diváků po celém světě. Ačkoliv se jedná o do detailu propracovaný snímek, malé chybky se tam přece jen vloudily.

Filmový Titanic byl obrovským filmovým projektem. Nakonec se jeho rozpočet vyšplhal na neuvěřitelných 200 milionů dolarů. Cameronovi se však risk vyplatil. Jeho film si odnesl 11 Oscarů a 4 Zlaté glóby.

Režisér se snažil o co největší historickou přesnost. Místnosti Titanicu vytvořili filmaři přesně podle originálu, tedy podle fotografií a nákresů, které měli k dispozici. Většinu nábytku dokonce vyrobila stejná firma, která jej vyráběla do opravdového Titanicu.

V tak obrovském filmu však není v lidských silách pohlídat vše. Ve filmu se tak objevilo na dvě stovky chyb. A to jak ty filmařské, tak ty faktické. Co vše ve filmu tedy odporovalo realitě?

Postavy jako vizionáři

Hlavní postava Jacka v podání Leonarda DiCapria ve filmu vypráví o rybaření na jezeře Wissota. Toto jezero je ovšem umělého původu a bylo vybudováno až šest let po potopení Titanicu, ke kterému došlo roku 1912.

Mladý muž také láká svou vyvolenou Rose, kterou si zahrála Kate Winslet, na výlet do Santa Monicy, kde ji chce vzít na horskou dráhu. Ta byla ale postavena až v roce 1916.

Do budoucnosti vidí i Rose. Ta si ve snímku neodpustí uštěpačnou poznámku na velikost lodi, která by mohla souviset s velikostí mužského přirození. Odkazuje se při tom na teorii rakouského psychoanalytika Sigmunda Freuda. Ten tyto myšlenky přednesl veřejnosti až o osm let později.

Ve filmu lze také zaslechnout chvalozpěv. Jedna jeho část byla opravdu napsaná dříve, konkrétně roku 1860, druhá část ale pochází až z roku 1937.

Věci z budoucnosti

Ve snímku se objevuje i několik věcí, které v té době ještě neexistovaly, alespoň ne v podobě, v jaké jsou uvedeny ve filmu. Příkladem je batoh, který má hlavní mužská postava na zádech na začátku filmu. Jedná se o vojenský batoh švédské armády, konkrétně o model z roku 1939.

Rose také dorazí do přístaviště autem z budoucnosti, konkrétně z roku 1914. Na samotné palubě lodi jsou k vidění auta, která používají poznávací značky, jejichž forma se začala používat až mnohem později.

Podobně je na tom i uhel, který používá Jack na kreslení. Je lisovaný do čtverce, což se na začátku dvacátého století ještě nedělalo.

Inspirovaná skica

Zajímavý příběh má i kresba, která se ve filmu objevuje, a to když Jack ukazuje Rose své skici. Jak se posléze ukázalo, jedna z nich byla přesně překreslená fotografie od umělkyně Sally Mann, která ji pořídila roku 1989.

Cameron se však nějak zapomněl pozeptat, zda může dílo použít. Nakonec spor s autorkou vyřešil mimosoudním vyrovnáním, a to těsně před vyhlašováním Oscarů.

Zdroj: Moviemistakes.com, National-geographic.cz
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články