William Wallace: Co vše si o něm Mel Gibson vymyslel?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Statecne srdce
Zdroj: ©Paramount/Courtesy Everett Collection / Profimedia

Téměř každý viděl historický velkofilm Statečné srdce. Film získal pět Oscarů a Mel Gibson jako jeho režisér získal velké uznání. Nikoliv však od historiků. Film nakládá s historickými fakty velmi volným způsobem. Kdo tedy vlastně byl slavný William Wallace?

Mel Gibson, který se chopil režie i hlavní role, stvořil jeden z nejikoničtějších snímků devadesátých let. Film získal 10 nominací na Oscara a polovinu jich skutečně proměnil, k tomu posbíral několik cen BAFTA i jeden Zlatý glóbus.

Film vtrhl do kin a diváci byli nadšení. Historikové i sami Skotové už trochu méně. Reálné dějiny byly totiž značně upraveny, aby víc odpovídaly hollywoodskému střihu.

Wallace byl šlechtic

Ústřední postavou snímku je muž jménem William Wallace. Tento člověk opravdu existoval. Podle historických pramenů se narodil roku 1270 ve Skotsku. Nejednalo se však o prostého rolníka, jak byl ve filmu prezentován, ale o člena nižší šlechtické rodiny.

Jeho otec byl rytířem a vlastníkem malé části půdy. Z toho lze předpokládat, že byl William Wallace gramotný a také zběhlý v boji. Některé historické prameny dokonce naznačují, že se část života živil jako nájemný voják.

Skotsko bez panovníka

V době jeho narození vládl Skotsku Alexander III., ten ale roku 1286 zemřel, a to bez mužského následníka trůnu. Jediným jeho žijícím příbuzným byla jeho vnučka Markéta, ale i ona krátce nato zemřela, a to roku 1290.

O trůn se tak začali zajímat širší příbuzní. Zájem projevil především Jan I. a Robert I. Tamní šlechta se rozhodla požádat o pomoc tehdejšího vládce Anglie Eduarda I.

Ten svěřil trůn Janovi, ale nikoliv na dlouho. Eduardovi se nelíbil styl jeho vládnutí, především vzrůstající skotská nezávislost na Anglii. Proto do Skotska roku 1296 vpadl a obsadil královský hrad a ukradl skotský korunovační kámen. Jan o několik měsíců později rezignoval.

Boj o nezávislost

Právě v této době vstupuje do děje William Wallace. Ve filmu je jeho nenávist k Angličanům odůvodněna tím, že mu zavraždili ženu. To je ale zřejmě výmysl, protože v dochovaných pramenech není nikde uvedeno, že by byl v této době ženatý.

Ať už ho motivovalo cokoliv, roku 1297 svolal skotské povstání, které bylo vedeno proti novému anglickému šerifovi a dalším Angličanům. Začala tak válka o skotskou nezávislost, a to bitvou o Stirling Bringe.

Tu Skotové opravdu vyhráli a Wallace byl jmenován strážcem Skotského království. To však netrvalo dlouho, Eduard se rozhodl pomstít a poslal do Skotska ještě větší armádu. Tamní obyvatelé tak neměli šanci.

Neuvěřitelně brutální smrt

William sice přežil, ale prohra ho zdrtila. Nějakou dobu se skrýval, dokonce navštívil Francii a žádal tamního krále o pomoc, ale marně. Když se vrátil domů, jeden z jeho známých ho zradil a předal anglickým úřadům.

V nadcházejícím soudním procesu byl obviněn z velezrady i ze zabíjení civilistů během války. Trest, který ho stihnul, byl podobně jako ve filmu opravdu strašlivý.

Wallace byl přivázán za koně a tažen po ulicích Londýna. Poté byl pověšen, když se ale začal dusit, byl odříznut, aby mohl déle trpět. Nakonec mu byly uříznuty genitálie, rozpáráno břicho a vyvržena střeva. Nakonec mu byla sťata hlava, byla namočena do dehtu a vystavena nad London Bridge.

Zdroj: Grunge.com, warhistoryonline.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články