Albert Einstein: Mohl se stát i prezidentem. Nabídku ale z nepochopitelného důvodu odmítl

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
einstein e1595318865138
einstein e1595318865138

Jméno Albert Einstein si většina z nás spojí s fyzikou, jiní si pod ním představí jeho nejvýznamnější objev, kterým je teorie relativity. Většina z nás si vybaví bláznivou fotografii šíleného vědce s rozcuchanými vlasy a vyplazeným jazykem. Ale pouze málokdo by si s Albertem Einsteinem spojil výraz prezident.

A to i přesto, že se Einstein mohl prezidentem stát. Konkrétně prezidentem v Izraeli. On ale odmítl s tím, že nemá na takový post dostatek zkušeností.

Nenahraditelný fyzik, který získal Nobelovu cenu

Albert Einstein se narodil 14. března 1879 v německém Ulmu. Na naléhání své rodiny chodil do katolické školy a začal hrát na housle.

Už odmalička se ale zajímal o vědu, konkrétně od chvíle, kdy mu jeho otec dal první kompas a on zkoumal, jak funguje jeho střelka.

Když bylo Einsteinovi šestnáct, začala ho nudit formalita na škole, na kterou docházel. Proto nastoupil v novém roce na Spolkovou vysokou technickou školu ve švýcarském Curychu.

Tam si velmi dobře vedl ve fyzice, matematice a chemii. Brzy se zřekl německého občanství a zůstal bez jakékoli státní příslušnosti.

V roce 1905 přišel Einstein s objevem speciální teorie relativity, která se stala obrovským přínosem pro obor fyziky.
O deset let později se z ní stala obecná teorie relativity, díky které se proslavil a zapsal se do dějin.

Pro Izrael byl dokonalý. Přesto velkorysou nabídku odmítl

Einstein byl podivín, vyznačoval se například i tím, že hrdě mluvil o svém židovském původu a o tom, jak před Hitlerem prchl do Ameriky.

Když v roce 1952 zemřel první izraelský prezident, tehdy mladý stát potřeboval někoho, kdo by se postavil do jejich čela.
Einsteina si vybrali nejen kvůli jeho nadšení pro židovství, ale především proto, že byl tou dobou již celosvětově známý a uznávaný a státu by zajistil dobré postavení.

On ovšem nabídku, kterou mu představitelé země poslali dopisem, odmítl.

Tehdy třiasedmdesátiletý fyzik odpověděl, že nemá pro politiku předpoklady, a že se najde někdo, kdo toto místo zastane daleko lépe. Vyjádřil ve svém psaní fakt, že nikdy neuměl příliš komunikovat s lidmi a na papírování ho příliš neužije.

Einstein se tak nakonec do dějin zapsal především jako fyzik, a tak trochu také jako blázen s vyplazeným jazykem, který nerad nosil ponožky a jehož největším bláznovstvím bylo odmítnout nabídku, která se neodmítá. Zemřel v březnu roku 1955 v USA.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články