1. světová válka probíhala teprve něco málo přes tři měsice, psal se 1. listopad roku 1914, když byla u pobřeží Chile svedena bitva mezi britským námořnictvem a německou eskadrou lodí. Bitva u Coronelu byla pro Brity vystřízlivěním a zároveň první porážkou od bitvy u Grand Port, která se uskutečnila v roce 1810. Coronel naboural britskému námořnictvu sebevědomí a naopak Němcům dodal odvahy. Ne však na dlouho. Podívejme se na boje u břehů Chile podrobněji.
Boje na moři – před Coronelem
Na počátku války kotvila německá východoasijská eskadra v čínském přístavu Čching-tao. Z rozhodnutí velení se křižníky vydaly na dlouho cestu do domovských přístavů. Přes úspěch v bitvě u Coronelu nakonec žádná z lodí do Německa nedoplula. Velení eskadry měl v rukou víceadmirál Maxmilian von Spee, který velel celkem pěti lodím, dvě z nich byly panceřovanými křižníky se jmény Scharnhorst a Gneisenau a tři patřily do skupiny lehkých křižníků a jmenovaly se Nürnberg, Leipzig a Dresden.
K eskadře byl původně zařazen i křižník Emden pod velením kapitána Karla von Müllera. Tento lehký křižník se oddělil a vyplul do Indického oceánu, kde se snažil potápět spojenecké obchodní lodě. Emden byl úspěšný v říjnu v bitvě u Penangu, ale o měsíc později došlo k jeho potopení v bitvě u Kokosových ostrovů.
Německá bitevní výprava byla odhalena těsně poté, co připlula k jihoamerickým břehům, když britská západoindická eskadra zachytila radiovou komunikaci mezi německými křižníky. Admirál Cradock se rozhodl jednat, i když měl k dispozici pouze panceřované křižníky Monmouth a Good Hope a zbrusu nový lehký křižník Glasgow spolu s upravenou linkovou lodí Otranto. Nevyslyšeným požadavkem měla být stará bitevní loď Canopus, kterou si admirál vyžádal na velení.
Bitva u Coronelu – průběh
1. listopadu 1914 byla při západu slunce zahájena bitva u Coronelu. Britské lodě se hned v počátku dostaly do těžké palby, kterou sice opětovaly, ale přesnost a razance jim chyběly. Důvodů bylo mnoho, ale asi tím nejdůležitějším byla vybavenost německých křižníků, které disponovaly kvalitnějšími děly i dělostřelci.
Srovnání
Pro porovnání britský pancéřovaný křižník Good Hope byl vybaven dvěma děly ráže 240mm, která dokázala vystřelit jeden projektil za 50 vteřin. To zjednodušeně znamenalo 2 střely za přibližně jednu minutu. K tomuto přičteme nepříliš výrazný Monmouth a první předpoklad porážky je tu. Druhým se stal tah admirála Cradocka, který se snažil lodě správně nastavit, ale nezdařilo se.
Samotný průběh bojů
Německý křižník Scharnhorst bez přestávky útočil na Good Hope, který byl po mnohonásobné palbě těžce poškozen, a proto se snažil protivníka taranovat neboli potopit díky vzájemné srážce. Proto na něj svou palebnou sílu upřel i Gneisenau, což vedlo k úplnému zničení a potopení Good Hope.
Druhý boj svedl Gneisenau s Monmouthem. I tady byl úspěšnější německý křižník, který soustředěnou palbou dokázal velmi poničit britskou pancéřovanou loď. Ta se ale nepotopila a začala unikat. Proto nastoupil lehký křižník Nürnberg a dokonal zkázu Monmouthu.
Zajímavý byl i boj Otranta s Dresden, v němž se britské přestavěné lodi podařilo uniknout a také boj nového křižníku Glasgow s německým Leipzig, při kterém měli Britové převahu, ale nakonec kvůli rozbouřenému moři nedokázali německou loď potopit a rozhodli se z bitvy též utéct.
Konec bitvy u Coronelu
Závěr bitvy u Coronelu byl pro německé loďstvo sladký. Dokázalo totiž po více než 100 letech zvítězit nad britským námořním loďstvem. Oslavy v přístavu Valparaiso byly velmi mohutné. Početná německá komunita vítala své hrdiny a jásala. Ne však na dlouho, protože přibližně za jeden měsíc byla německá eskadra poražena a většina lodí potopena v bitvě u Falklandských ostrovů, čímž bylo rozhodnuto, že se do domovských přístavů křižníky nedostanou.
Autor: David Mánek