Bitva v Ardenách: Poslední pokus Adolfa Hitlera zvrátit válku

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
Panzer Division Honsfield
Panzer Division Honsfield

Psát o bitvě v Ardenách jinak než jako o poslední zoufalé snaze Němců zvrátit průběh 2. světové války příliš nejde. 16. prosinec 1944 rozkázal Adolf Hitler svým velitelům, aby se pokusili prolomit linie spojenců a přetočit poslední válečné dění ve svůj prospěch. Nepodařilo se a spojencům se otevřel prostor k ukončení konfliktu.

Základní informace o bitvě

Podzimní mlha nebo také Ardenská ofenziva byla bitva, do které bylo na rozkaz Adolfa Hitlera posláno více než 250 tisíc vojáků ve čtrnácti pěchotních divizích. Podporu jim dávalo celkem pět tankových divizí. Proti této síle stálo na počátku pouhých 80 tisíc amerických vojáků.

Počátek bitvy

Zdroj: Braun, USA / Commons.wikimedia.org
NARA FILE #: 111-SC-198534
WAR & CONFLICT BOOK #: 1077

Bitva v Ardenách začala v brzkých ranních hodinách a byla směřována na nejslabší část spojenecké linie. Místo bylo zvoleno v neprostupných ardenských lesích, kde spojenci očekávali útok nejméně, protože věřili, že v těchto místech nelze uskutečnit masivní ofenzívu. Pokud k této nepřipravenosti přičteme hustou mlhu v počátku útoku, která znemožnila spojencům žádat vzdušnou podporu, tak tu máme výhodu pro Hitlerovu armádu. Tyto výhody na počátku zapříčinily ústup Američanů a jejich upadnutí do zajetí.

Rychlý postup Němců měl však i svá negativa, protože v oblasti vznikla místa, kde Němci museli ponechat své jednotky. Např. v oblasti Bastogne byly vázány německé jednotky, protože zde statečně operovali příslušníci 101. vzdušné výsadkové divize, kteří oblast ubránili přes obrovský nápor německých útočníků.

Zdroj: Post-Work: User:W.wolny / Commons.wikimedia.org

Triky a podlosti

Německá armáda v bitvě v Ardenách použila mnoho neférových strategií a triků. Zajímavostí bylo využití anglicky mluvících speciálních jednotek, které se převlékli do amerických ukořistěných uniforem a sabotovali spojeneckou komunikaci. Tímto chtěli způsobit chaos v amerických řadách. To se jim povedlo a Američané si vzájemně přestali věřit, což přetrvávalo i po dopadení špionů. Po této akci i někteří generálové museli prokazovat svou totožnost a byli zkoušeni otázkami z amerických dějin a sportu.

Válečné zločiny a úspěchy

Bitva v Ardenách probíhala po několik týdnů a byla velmi krutá. Na obou stranách armády krvácely a ztrácely mnoho mužů. Byly páchány válečné zločiny a to především příslušníky Wehrmachtu, kteří např. u města Malmedy povraždili 71 zajatých amerických vojáků. Oproti tomu Američané triumfovali férovým způsobem, když zajali celkem 7500 vojáků 106. pěší divize, kteří se vzdali u Schnee Eifel.

Závěrečný účet

Až počátkem ledna 1945 se Spojencům podařilo otočit průběh bitvy v Ardenách a vzali si ztracené pozice zpět. Přestože ztráty Američanů byly větší než německé, tak se dá napsat, že se obrana zdařila. Němci totiž ztratili okolo 67 tisíc vojáků, které neměli, kde doplnit na rozdíl od Američanů, kteří sice ztratili více něž 80 tisíc vojáků, ale neměli problém povolat jednotky nové. Celá akce, tak skončila neúspěchem Německa, jehož poslední vzepětí předznamenalo i konec války.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články