5. července 1943 Německé síly zahájily na východní frontě novou ofenzivu s cílem zlomit sovětský odpor a zároveň smazat jakékoliv možnosti SSSR na posouvání fronty směrem k Německu. Tato operace získala jméno Citadela a v mnoha ohledech definovala porážku nacistického Německa v druhé světové válce.
Operace Citadela
V průběhu roku 1943 začínala být situace v Německu kritická. Nacistická vojska pomalu začínala prohrávat jak na východní, tak na západní frontě a Hitler tak postupně přecházel na frontách z ofenzivy do defenzivy. Hitler tak přistoupil k plánu, s kterým nesouhlasila většina jeho důstojníků – zkrácení východní fronty a mohutný útok v Kurském oblouku, který znemožní Sovětskému svazu postupovat frontou směrem k Německu. Problém spočíval především v tom, že Kurský oblouk byl již delší dobu v držení SSSR, a byla tak vybudována mohutná a sofistikovaná obrana.
Tanky v Kursku
Dodnes jsou bitvy v Kurském oblouku považovány spolu s bitvou o Stalingrad za nejdůležitější bitvy na východní frontě a za jedny z nejdůležitějších bitev druhé světové války vůbec. Pokud bychom napočítali množství mužů (více než 3,5 mil.), počet děl a minometů (téměř 40 tisíc), počet tanků (necelých 10 tisíc) a počet letadel (více než 4 tisíce), dostaneme největší bitvu druhé světové války, jednu z největších bitev v moderní historii a největší tankovou bitvu historii vůbec.
Na německé straně bychom našli veškeré tankové klenoty. Od Panzerkampfwagen III a IV, Tigera, přes Stugy, Hetzery, Ferdinandy či Panthery.
Ani Rusové se však v tomto směru nenechali nijak zahanbit a nasadili to nejlepší, čím jejich tankové divize disponovaly. KV-1, IS, M3 Lee od Američanů, Churchilly od Britů, všechny tyto stroje oponovaly těm Německým. A kde nestačila kvalita, přišla na řadu kvantita. Páteř sovětský tankových sil tvořil tank T34-76, který SSSR dokázalo v roce 1943 již produkovat v neuvěřitelném množství. Tak vznikly ikonické výjevy a vyprávění bojů jednoho Tigera či Panthera s pěti T34-76, kde prostě technika německých strojů nestačila.
Prochorovka
Specifické postavení v bitvě v Kurském oblouku pak má bitva o Prochorovku. Jednalo se o otevřenou krajinu, která byla stěžejním cílem operace Citadela, zároveň však byla důležitým bodem sovětské ofenzivy. Pro obě strany tak šlo o strategicky velmi důležité místo. Výsledkem byla největší tanková bitva v historii, která pravděpodobně zůstane nepřekonána. V bitvě se zde potkalo najednou neuvěřitelných 1 500 tanků.
Bitva o Prochorovku skončila pro Němce porážkou a podepsala neúspěch operace Citadela, který přispěl k porážce Německa na východní frontě. Navždy však bude Prochorovka a Kurský oblouk vepsán do historie jako jedna z největších bitev a jako ikonické poměření té nejvyspělejší válečné techniky té doby.
Autor: Jakub Jetmar