Charles Darwin: Uznávaný přírodovědec s šíleným nápadem osedlat si želvy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Charles Darwin
Charles Darwin

Charles Darwin je nejznámější pro svůj objev evoluční teorie. Obecně byl ale velmi uznávaným britským přírodovědcem, který vnesl do našeho života nejeden důležitý poznatek o chování rostlin a především zvířat. Měl ale někdy také pěkně šílené nápady.

Charles Darwin věnoval výzkumu zvířat dlouhé roky. Málokdo možná ví, že právě on byl tím, kdo poprvé objevil největší želvu světa, želvu sloní. A nejspíš nikoho by nenapadlo, že se ji dokonce pokusil ochočit a využít jako dopravní prostředek.

Měl předurčeno stát se slavným přírodovědcem

Dalo by se říci, že je velmi příhodné, kým se Darwin stal. Jeho otec byl lékař, jeho dědeček botanik. Zájem o přírodu a o fungování živých organismů tak měl v rodině.

Vystudoval teologii a nějaký čas se zabýval geologií. Později si ale uvědomil, že ho láká více poznávat různé možnosti, a hlavně krásy světa.

Jedním z nejzásadnějších okamžiků byl pro Darwina pobyt na ostrovech Galapágy. Právě tady prováděl výzkum na obřích želvách, o jejichž existenci se společně s malou skupinou vědců dozvěděl.

Přinesl světu o tomto zvířeti poznatky, které byly do té doby neznámé. Historici však tvrdí, že měl dokonce v plánu želvy pro jejich velikost využívat k přepravování osob nebo těžkého nákladu.

Až metr velké zvíře je na pokraji vyhynutí

Želva sloní je největší druh suchozemské želvy, ačkoli některé poddruhy želvy obrovské mohou v okrajových případech její velikost dokonce překonat.

Toto majestátní zvíře žije v souostroví Galapágy. Na jeho jednotlivých místech se vyskytuje v mnoha velikostech i zbarveních.

Želva dorůstá až 1,2 metrů délky. Málokdo by řekl, že je to živočich teplomilný, který žije především na úrodné půdě a také tam, kde je zem vyhřátá díky sopečnému popelu.

Želvy sloní by se měly ve velké přírodě dožívat zhruba sta let. Jenomže kvůli velkému množství přirozených nepřátel, především potkanů a jiných hlodavců, tomu tak není. V minulosti byly navíc loveny pytláky kvůli krunýřům.

Jejich maso je údajně také velmi chutné, a na ostrovech proto byly loveny i námořníky, kteří po dlouhých plavbách na moři trpěli hladem.

Jeden čas se dokonce mluvilo o tom, že želvy sloní úplně vyhynuly, tento fakt byl ale v roce 2008 vyvrácen.

Nicméně ani dnes není těchto obrovských zvířat ve světě mnoho a ochránci přírody dělají vše proto, aby se jim podařilo populaci želv sloních opět rozšířit.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články