Den, kdy Hitler přežil. Operace Valkýra si vyžádala stovky životů vůdcových nepřátel

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Atentat na Hitlera
Atentat na Hitlera

Adolf Hitler měl za dobu své nadvlády nad Německem spoustu odpůrců. Většina z nich se rekrutovala především z řad armády, protože obyčejní lidé proti němu prakticky nic nezmohli, a tak pouze ve strachu čekali, co se bude dít. Osud Německa si chtěl vzít do rukou Claus von Stauffenberg, kterému ale jeho záměr nevyšel.

Pokus o zabití Hitlera proběhl 20. července roku 1944. Na smrt Hitlera měl navazovat státní převrat, o který se dokonce pokoušel v době, kdy měl za to, že je Hitler mrtvý. Jeho snaha byla ovšem po několika hodinách zmařena.

Byl podplukovníkem za války v Africe

Stauffenberg pocházel ze staré šlechtické rodiny. Díky tomu mohl absolvovat jezdeckou školu a dostat se na dobrou pozici do armády. Později se stal dokonce podplukovníkem, který se účastnil bojů v Africe.

Odsud se vrátil poté, co utrpěl v roce 1943 vážná zranění, jež mu dále nedovolovala pokračovat ve válečném tažení. Už při zotavování ze svých zranění plánoval, jak Hitlera zabít.

Nemohl totiž uvěřit tomu, do jaké reality se z války vrátil. A tak o rok později provedl atentát na Hitlera, který měl celou tu dobu jen ve své hlavě.

Hitler přežil, o Stauffenberga se postarala popravčí četa

Claus von Stauffenberg měl vše dopodrobna promyšlené. Podařilo se mu umístit kufřík s bombou v konferenční místnosti a bezpečně se vzdálit.

Když uslyšel výbuch, měl za to, že akce proběhla úspěšně. Opustil pozici a vrátil se do Berlína, kde vedl pokus o převrat společně s několika dalšími členy protihitlerovského štábu. Tuto operaci nazval Valkýra.

Ačkoli se zprvu zdálo, že jde vše podle plánu, nakonec se ukázalo, že je to zcela jinak. Hitler totiž výbuch přežil a Stauffenberg byl v Berlíně se svými spojenci zatčen.

Ještě tu noc byl popravčí četou zastřelen a zbytek účastníků puče byl uvržen do vězení. Později bylo popraveno dalších dvě stě osob, které se na puči přímo či nepřímo účastnily.

Generál Henning von Tresckow, Clausův přítel, který ho celou dobu varoval před nebezpečím, spáchal sebevraždu ještě dříve, než ho stihli nacisté objevit.

O dva týdny později byl bezdůvodně zabit také Stauffenbergův bratr Berthold. Hitler si tímto jednáním chtěl pojistit, že k podobným vzpourám už nebude docházet.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články