„Kdo má mládež, má budoucnost,“ píše Adolf Hitler ve své knize Mein Kampf. Tato jeho myšlenka se začala zhmotňovat ještě předtím, než se v roce 1933 dostali nacisté k moci. A týkala se dětí starších šesti let bez rozdílu pohlaví.
Vůdci nacistů začali organizovat skupiny dětí za jedním účelem – aby je tyto spolky vychovávaly podle jejich zásad.
Chlapci a dívky se měli naučit „myslet a jednat německy“. Nacisté si také dali za cíl podporovat fyzickou zdatnost mládeže.
Do roku 1936 tak musely všechny „árijské“ děti v Německu starší šesti let vstoupit do nacistické mládežnické skupiny.
Členství bylo povinné. I dívky byly vychovávány
V deseti letech se chlapci dostali do Deutsches Jungvolk, ve čtrnácti letech pak přestoupili do Hitlerjugend, tedy Hitlerovy mládeže.
Členství v těchto organizacích bylo povinné. Našli se tací, kteří do nich vstupovali s nechutí, ale samozřejmě i mladí lidé, které nemusel nikdo nutit. Líbila se jim představa sounáležitosti a důležitosti.
Program těchto skupin byl podobný skautům. Výlety do přírody, procházky, testy odvahy, to vše se v jejich rámci podnikalo.
Dívky vstoupily do Jungmädel, poté povýšily do Svazu německých dívek. Dostávaly lekce farmaření, vaření, praní, zpěvu nebo plavání, byly ale také vedeny ke sportu. Převládala gymnastika a běh.
Dívky se měly udržovat, aby si snáze získaly partnera
Tyto sporty měly udržovat jejich těla v kondici a vypracovat je, aby si snáze získaly partnera, s nímž by zplodily děti a vychovávaly je v duchu nacistické ideologie.
Jedním z členů Hitlerjugend byl i chlapec jménem Hans Wolf, jenž v roce 1938 publikoval svou zkušenost s organizací ve školní učebnici:
„Byl jsem nejmladší a toto byl můj první výlet. Přede mnou kráčel Rudolf, vůdce. Byl vysoký a silný. Batoh měl těžký a přitlačený na ramena. Rudolf nám šesti chlapcům nesl chléb, hrnec na vaření a hromadu knih, z nichž nám v noci četl napínavé příběhy,“ píše.
Také se svěřil s tím, že ačkoliv nestíhal tempo ostatních a kulhal, Rudolf ho nenechal trpět, a všem nařídil krátký odpočinek.
Naoko to vypadalo idylicky, ve skutečnosti se podíleli na krutostech
Ačkoliv toto vyprávění zní takřka idylicky, dospělí věděli, že se takto pouze připravuje nová generace nacistů.
Členové Hitlerovy mládeže pomáhali nacistickým vojáků v krutostech.
Rozkazovali vídeňským Židům, aby vyčistili chodník zubním kartáčkem nebo holýma rukama.
Také se účastnili nájezdů do synagog a ničení posvátných hebrejských svitků a textů.
Autor: Alice Konopásková