Zapříčinili holokaust a byli odpovědní za masové zločiny proti lidskosti, které ukončily životy milionů lidí, podíleli se na vraždách dětí a žen, stavěli ghetta a koncentrační tábory, a i přes to všechno si sami žili jako v bavlnce. Řeč je o strůjcích holokaustu, kteří v mnoha případech nebyli za své neuvěřitelné zločiny nikdy potrestáni. Proto není divu, že se našli lidé, kteří se rozhodli vzít osud do svých rukou a tyto válečné zločince vypátrat a potrestat.
Simon Wiesenthal, manželé Klarsfeldovi nebo Efraim Zuroff, to jsou lidé, kteří se rozhodli pomstít celý svět. Své životy zasvětili pátrání po nacistických zločincích, kteří nebyli potrestáni v rámci Norimberského procesu.
Nacističtí zločinci utekli do zemí, kde vládly diktátorské režimylovec
Místo toho, aby se váleční zločinci postavili tváří v tvář svému trestu, se rozhodli pro zbabělý útěk do některé ze zemí, která měla chránit jejich zájmy.
I přes většinový odpor k nacismu se stále našly země, kde vládly diktátorské režimy a jejichž vrchní představitelé sympatizovaly s nacistickými idejemi.
Tito představitelé byli ochotni vpustit do svých zemí i takové zločince, jako byli Josef Mengele nebo Adolf Eichmann. Jaké osudy stihly nejznámější z nich?
Eichmann byl dopaden, Mengele zemřel na mrtvici
Adolf Eichmann byl v roce 1960 úspěšně dopaden agenty izraelského Mosadu v Argentině. Po únosu do Izraele byl soudem odsouzen k trestu smrti a o dva roky později usmrcen.
Josef Mengele byl jedním z mála nacistů, kteří před spravedlností utekli. Chvíli pobýval v Německu, poté v Argentině, Paraguayi, a nakonec v Brazílii, kde v chudobě dožil. Zemřel roku 1979 na mozkovou mrtvici.
Klaus Barbie, neboli „Řezník z Lyonu“, byl dopaden roku 1983 poté, co v Bolívii padl diktátorský režim, který mu zajišťoval ochranu. Lovci byl vydán do Francie, do Lyonu, kde před lety napáchal tolik zla. Byl zde odsouzen na doživotí a zemřel v roce 1991 ve věznici.
Franz Stangl, který byl vrchním velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinky, byl zatčen v roce 1967 lovcem Simonem Wiesenthalem. V Německu byl odsouzen na doživotí a v roce 1971 zemřel.
Takto skončili představitelé nacismu, kteří zdánlivě utekli svému osudu. Lovci nacistů však ve většině případů dostáli svému jménu a tyto muže a kupodivu i ženy dopadli a postavili před soud, který byl až příliš spravedlivý na rozsah jejich činů.
Autor: Sabina Sztymonová