Až do léta roku 2012 zaplňovali hlavní zprávy snad všech televizních stanic, o internetových médiích a tisku ani nemluvě. Novodobí piráti byli sice potlačeni, ale úplně nezmizeli. V Somálsku stále existují tací, kteří hrozí, že se k unášení posádek lodí za výkupné znovu uchýlí.
Somálští piráti nenosili masky přes oči a jejich zbraněmi nebyly meče, ale navigace a granáty. Dokonce ani nevyužívali velké lodě jako v Pirátech z Karibiku.
Vystačili si totiž s motorovými čluny. Používali malé, do nichž se vešlo maximálně deset osob. Pro únosy bohatých turistů ideální číslo.
Nevídaná hrozba pro námořnictvo
Jakmile našli dobrý cíl, pomocí různých háčků, žebříků a lan se nalodili na vybranou loď a přemohli posádku. Často útočili v noci.
V roce 2010 bylo například u somálského pobřeží uneseno čtyřicet devět lodí z celkového počtu padesát tři na celém světě. To z pirátů udělalo nevídanou hrozbu pro námořnictvo.
Mezinárodní společenství se ale rozhodlo jednat a s řáděním Somálců skoncovat za každou cenu. Na piráty tak poslalo válečná plavidla.
Bránit se ale rozhodly i posádky výletních lodí, které najaly ozbrojenou ochranku. To piráty na nějakou dobu setřáslo.
Aktéry byli hlavně chudí rybáři
Ve válkou zničeném území tohoto východoafrického státu bylo pirátství příležitostí hlavně pro chudé rybáře. Když se vyprofilovali, zbohatli a žili si na vysoké noze.
Brali si krásné ženy, kupovali velké automobily a stavěli vily. Samozřejmě investovali do lepších zbraní a dále budovali svůj byznys.
Posílili somálskou ekonomiku
Jejich vliv sahal tak daleko, že řídili ekonomiku autonomního regionu Puntland a celkově posílili somálské hospodářství. Město Eyl se stalo pirátskou baštou, kde dotyční drželi své rukojmí. Zřizovali zde pro ně dokonce i restaurace.
O unesené posádky lodí se chtěli postarat dobře, přeci jen jim šlo o tučné výkupné. Za propuštění jedné posádky si přišli na dva miliony dolarů. Ne všechny příběhy však měly šťastný konec a ne každý unesený vyvázl živý.
Vrátili se k rybařením
V roce 2012 se situace ustálila a vypadá to, že se Somálci vrátili k rybaření. Jenže brzy nastal absurdní problém – nemají co lovit.
Ryby jim totiž kolikrát ukořistí nelegální rybáři před očima. Je tak otázkou, kdy se tito muži opět nezbouří znovu a rybářské sítě nevymění za něco mnohem nebezpečnějšího.
Autor: Šárka Blahoňovská