Během II. světové války došlo ke ztrátě velkého množství uměleckých děl. Velký vliv na to měl Adolf Hitler, kterému se nepodařilo začít s úspěnou uměleckou kariérou, protože se mu dostalo odmítnutí z Vídeňské akademie výtvarných umění. Jeho snem bylo vytvořit evropské umělecké muzeum v Linci, plné největších uměleckých děl na světě. V II. světové válce začal tato díla shromážďovat po dobytí různých zemí. Naštěstí se, ale po skončení války většina těchto děl, vrátila oprávněným majitelům, rodinám nebo příslušným zemím.
Mezi díla, která se bohužel při válce ztratila nebo byla zničena, patří:
1. Vincent van Gogh, Painter na cestě do práce, 1888
Obraz byl odcizen nacisty a ztratil se během požáru při bombovém útoku na město Magdeburd v Německu. Dílo přežilo díky reprodukci tisku.
2. Raphael, Portrét mladého muže, 1513-14
Nejznámější polské dílo, které bylo během II. světové války ztraceno. Dílo bylo odcizeno v Krakově v roce 1939 z rodinné sbírky a mělo být umístěno v budoucím uměleckém muzeu Adolfa Hitlera. Na konci války nebylo dílo nalezeno. Nyní kolují zvěsti, že bylo dílo viděno naposledy ve Švýcarsku.
3. Andreas Schlüter: Komnata Amber, 18. století
Nedaleko Petrohradu v Kateřinském paláci z 18. století se nacházela komnata Amber. Jednalo se o pokoj plný jantarových panelů pokrytých zlatem a zrcadli. Jantarová komnata během II. světové války zmizela a až v roce 2003 byla znovu obnovena.
4. Giovanni Bellini, Madona s dítětem, rok 1430
O tomto obrazu se říká, že byl přemístěn z Berlínského muzea do Berlínské neprůstřelné věže, která byla v letech 1940 pod ruskou kontrolou. Obraz byl buď ukraden, nebo při zničení této věže došlo k destrukci i obrazu.
5. Rembrandt van Rijn, Anděl z Titus
Než bylo dílo odcizeno nacisty a odvezeno do Paříže v roce 1943, obraz se nacházel ve francouzském venkovské zámku. Dílo bylo určeno do Hitlerova muzea, společně s dalšími 332 kusy. Obraz nebyl po válce nalezen.
6. Edgar Degas, Pět tanečnic
Nacisté zabavili tento obraz ze sbírky židovsko-maďarskému sběrateli umění. Rodina majitele sbírky podala žalobu proti Maďarsku se snahou o navrácení díla.
7. Canaletto, Piazza Santa Margherita
V roce 1940 bylo dílo zabaveno nacisty. Patřilo do soukromé sbírky Jacques Goudstikkera, jenž ve stejném roce uprchl do Nizozemí. Bylo mu odcizeno obrazů více. Konkrétně po tomto se ještě pátrá.