Jméno Al Capone v dějinách označuje jednoho z největších mafiánských vůdců, co kdy existovali. Dvacátá léta dvacátého století byla v Chicagu existencí mafie proslulá. Jak se ale Al Capone dostal na místo jejího šéfa a co se mu nakonec stalo osudným?
Celým jménem Alphonse Gabriel Capone se narodil roku 1899 v Brooklynu. Jeho matka byla švadlena, otec holič, oba to byli italští imigranti. Měl celkem šest sourozenců, z nichž čtyři se později podíleli na jeho kriminalistické činnosti. Do školy chodil asi do svých čtrnácti let. Z ní byl vyhozen kvůli napadení učitelky a od té doby ho vychovávala převážně ulice.
Byl členem několika malých gangů, než se dostal k Johnnymu Torriovi
Mladý Al se protloukal životem, jak mohl, kradl jídlo, alkohol i cigarety, stal se členem několika menších gangů. Nakonec se dostal až ke svému idolu Johnnymu Torriovi a začal pro něho pracovat jako vyhazovač v baru.
Tady také získal přezdívku Scarface (Zjizvená tvář), když se navážel do sestry jednoho ze zákazníků, který její čest bránil s nožem v ruce.
V roce 1918 se Al Caponovi narodil syn Albert. S jeho matkou se následně oženil. V té době se ale již se dvěma vraždami na kontě zapletl Al s jiným gangem, který mu dělal problémy.
Proto se rozhodl přestěhovat do Chicaga. Tam s Torriem dál pokračoval v mafiánské činnosti. Jejich gang měl tou dobou už téměř osm set členů a díky prohibici (zákazu alkoholu) se jim dařilo slušně vydělávat. Pašování drog a alkoholu totiž značně mafii posílilo.
Stal se mafiánským bossem, vysloužil si respekt původního vůdce
V roce 1920 pomohl Torriovi s vraždou jeho strýce. Stal se tak jeho pravou rukou a následně mu Torrio předal celé vedení mafie, když se nemohl fyzicky plně zotavit ze zranění z války gangů.
Al Capone se proslavil velmi rychle. Měl dobré styky, uměl skvěle zacházet se zbraněmi, dokázal zastrašit či uplatit politiky, soudce i policii, vždy podle potřeby.
V médiích se dokonce proslavil jako bohatý obchodník, který podporuje chudé. To se mu povedlo praním špinavých peněz z pašování alkoholu přes několik firem. Zákony ale věděly, že Al Capone dělá věci nelegálním způsobem, a šly mu silně po krku.
Nepřátelé z menších gangů
Na jedné straně byl Al Capone uctívaný obchodník, který rozdával peníze chudým. Jenomže po něm neustále šla policie i členové znepřátelených gangů a on se musel mít na pozoru.
14. únor roku 1929 vstoupil do dějin jako Den krvavého Valentýna. Ten den nechal Al Capone popravit čtrnáct členů znepřátelených gangů, aby jim dal najevo, že si s ním nemají zahrávat. Jenomže odvetou byla smrt jeho několika nejsilnějších mužů.
Poprvé se do cely dostal v roce 1929 za nelegální držení zbraně. I tak ale mohl dále provozovat své obchody. Později byl obviněn z krácení daní a poslán do vězení na sedm let.
Chtěl se přiznat, aby mu byl trest zkrácen, ale soudce byl proti jakýmkoli dohodám. Později byl převezen do věznice Alcatraz, kde byl naprosto izolován od okolního světa. Tím přišel o své kontakty a o veškerý přehled a jeho mafiánská činnost byla ukončena.
Zde se na jeho zdraví projevil psychický i fyzický tlak. U Al Caponeho, který býval vlivným a chytrým mužem, se objevila demence.
Byl proto předčasně propuštěn. 21. ledna 1947 dostal mrtvici a těžký zápal plic. Zemřel o čtyři dny později na zástavu srdce.
Autor: Šárka Cvrkalová