Když se řekne tank a druhá světová válka, co Vás napadne? Pravděpodobně si vzpomenete na Tiger, T34, Panther či Pershing. Znalejší z Vás možná zmíní Churchill, Panzer IV nebo třeba Cromwell. Ale vzpomněli byste si na českou tankovou stopu v druhé světové válce?
LT vzor 38
LT vzor 38, který byl později, když sloužil v německých rukách, přejmenován na Panzer 38 (t) byl odpovědí na poptávku po modernizaci předchozího lehkého tanku jménem LT-35. Vybaven byl 37mm dělem Škoda A-7 a byl chráněn cca 20 mm pancířem. Vyvinut a vyráběn byl československou společností ČKD. Tank na svojí dobu disponoval úctyhodným dojezdem 200 km, což bylo číslo, na které se dostávali skutečně jen ti nejlepší. Tank byl zároveň lehký na vývoj i výrobu. Díky jeho devíti tunové hmotnosti se s ním relativně snadno manipulovalo. Byl neporuchový, a pokud byl vyřazen z boje, nebyl problém s jeho opravou a zpětným posláním na frontu.
Pz38(t) po okupaci
V roce 1939 byl považován za jeden z nejlepších lehkých tanků na světě a i proto se po obsazení Československa německou armádou, dostal LT-38 do hledáčku německých generálů. V té době existovalo cca 150 kusů, které však ze závodu ČKD do československých rukou nikdy nedojely, jelikož si je rovnou vyzvedla nacistická vojska. Výroba tak byla na krátkou dobu pozastavena, nicméně poměrně rychle byla opět obnovena, protože nacistické Německo projevilo o na svou dobu velmi kvalitní tank eminentní zájem.
Primární úloha Pz38(t)
V období 1939-1942 tak bylo pro německou armádu vyrobeno na 1400 kusů, které sloužili jednak přímo v německých rukou a zároveň byly posílány do satelitních států nacistického Německa (například 78 kusů sloužilo v armádě samostatného Slovenského státu). Tank LT-38, v tuho chvíli již Panzerkampfwagen 38(t), se tak účastnil dobývaní Polska, Francie, Nizozemska či Belgie a dokonce se účastnil útoku na SSSR v roce 1941.
Dopad a vliv Pz38(t)
Tank LT-38 hrál také důležitou roli při vývoji německých tanků. Eminentní roli pak hrál zejména jeho kvalitní podvozek, který se stal základem pro tanky jako Marder III – velmi používaný německý stíhač tanků (vyrobeno skoro 2000 kusů) či Hetzer – pokročilejší stíhač tanků (vyrobeno téměř 3000 kusů). Dokonce i populární samohybná houfnice Grille stála na podvozku našeho českého tanku LT-38.
Tank LT vzor 38 se pak neztratil ani po skončení druhé světové války, jelikož po jejím ukončení sloužilo v československé armádě 31 kusů.
Autor: Jakub Jetmar