Podlaha hradní kaple ukrývala šokující nález. Českoslovenští kriminalisté o něj bojovali s Američanem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
relikviar sv maura
relikviar sv maura

Velká detektivní kauza osmdesátých let. To byla hra o relikviář svatého Maura, nesmírně cenné zlaté truhly poseté drahokamy z 13. století. V tom minulém se dostala až k nám, konkrétně na zámek v Bečově pod Teplou. Jenže přišla druhá světová válka a s ní i záhada ohledně zmizení relikviáře.

Jako by se po relikviáři slehla zem. Jenže pak československý konzultát ve Vídni kdosi kontaktoval a rozjela se novodobá honba za pokladem.

Kauza, která neměla obdoby

Tím neznámým byl jistý Američan, který po této památce zatoužil. Československému státu nabídl pět milionů šilinků. Jenže problém byl v tom, že úřady zkrátka nevěděly, kde se zlatá truhla nachází. Dotyčný to ale tušil, a tak začala nevídaná kauza, která u nás neměla obdoby.

Američan oslovil velvyslanectví s tím, že by si rád tuto historickou památku odkoupil a odvezl. Uvedl, že by se měla nacházet asi sto kilometrů od Mnichova. Avšak háček byl v tom, že jméno památky nezmínil.

Nabídka se dostala až k detektivům, kterým se příliš nezdála, a tak se rozhodli ji prověřit. Navíc ji nechtěli nechat jen tak nějakému cizinci, který si o nic řekne.

Skutečně v roce 1985 relikviář svatého Maura našli ukrytý v podlaze kaple bečovského zámku. Na něm žili rod, jenž po druhé světové válce relikviář ukryl do sutě podlahy. Že trvalo tak dlouho jej objevit, umocnil i fakt, že jeho příslušníci tak učinili potají a beze svědků. Navíc se brány zámku uzavřely pro veřejnost kvůli jeho poloze.

Restaurování trvalo jedenáct let

Z truhly však nezbylo mnoho. Dostala se ale do rukou restaurátorů, kteří se vrhli do práce v roce 1991. A nebyla to chvilková záležitost.

Aby vypadala k světu, profesionálové se jí museli věnovat dlouhých jedenáct let. Nejvíce je zaměstnávaly detaily. Znalci pak ještě zjistili, že relikviář ukrýval ostatky čtyř těl.

Dnes můžeme být rádi, že se kriminalisté rozhodli konat a památku najít. Relikviář je totiž velmi oceňovaný, větší hodnotu už mají prý jen korunovační klenoty. Velký duchovní význam má i pro křešťany, jelikož svatý Maur byl kazatel, o němž se říkalo, že má dar léčit nemocné.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články