Letecké síly hrály ve druhé světové válce eminentní roli. Od bitvy o Británii, přes písečné bitvy v Africe, až po východní a západní frontu, všude se proháněli nebeští rytíři v letadlech a určovali tak vývoj fronty. Obzvláště velký respekt si pak vydobyla organizace RAF, Royal Air Force, tedy letectvo anglické královny.
Royal Air Force je vůbec nejstarší vojenské letectvo na světě. Vzniklo již roku 1918 a od té doby dodnes přepisuje Britskou vojenskou historii. Obzvláště velkou slávu si pak RAF pochopitelně vydobyl během druhé světové války.
Royal Air Force v druhé světové válce
V roce 1940 se Adolf Hitler rozhodl vpadnout do Velké Británie a začala tak slavná bitva o Británii. Hitlerova operace se nazývala Seelöwe, tedy Lvoun. (Lvoun je vlastně Lachtan Hřivnatý, žijící například na Falklandách). Při plánování Seelöwe se naprosto počítalo s totální dominancí Luftwafe a Hermann Göring, velitel německého letectva se tak plánů ani neúčastnil a řešila se pouze finální podoba invaze na souši. Sám Göring údajně řekl, že jeho Luftwafe zlomí Británii během prvního měsíce a vylodění tak bude jen symbolickou tečkou.
Hitler, Göring, Luftwafe a celé nacistické Německo si však ani v nejhorších snech nepředstavovalo, že narazí na soupeře jako je RAF. Royal Air Force bojoval s Luftwafe v až absurdním nepoměru a Luftwafe tak mělo přesilu v podstatě v každém aspektu, který nás napadne. Avšak hrdinství a odvaha příslušníků Letectva jejího Veličenstva však předstihla jakékoliv počáteční výhody Německa.
Po relativně krátkých bojích (po necelém roce) to byly nakonec Němci v čele s konsternovaným Göringem a jeho Luftwafe, kteří se museli začít stahovat. Operace Seelöwe pak byla nejdříve odložena a nakonec úplně zrušena. Hlavní důvod – hrdinové královských perutí jejího Veličenstva.
Zahraniční perutě v RAF
Co však musíme vzít v potaz je fakt, že během druhé světové války nebyli Britové na leteckou obranu své země sami. Royal Air Force obsahovalo obrovské množství zahraničních dobrovolníků, kteří si přáli s nacisty bojovat, ale už nemohli. Čechoslováci, Poláci, Francouzi, Američani, Kanaďané, někdy i samotní Němci a v podstatě zástupci z každé země, která Vás napadne byly hrdými členy Královského letectva a bojovali nad Britskými ostrovy či dalšími zákoutími druhé světové války.
Z Československých perutí ve službách RAF bychom měli rozhodně zmínit Karla Janouška, jediného Čechoslováka, který byl ve službách jejího veličenstva povýšen do hodnosti leteckého maršála RAF. Ve Velké Británii byl velice váženou osobností. O to smutnější je, že tento hrdina druhé světové války byl pak v roce 1948 uvězněn komunistickým režimem.
Autor: Jakub Jetmar