Standfordský vězeňský experiment. Z kontroverzního předchůdce dnešních reality show dodnes mrazí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zimbardo Stanfordsky experiment
Zimbardo Stanfordsky experiment

Představte si, že vás jedno letního dne zatkne místní policie za vloupání a ozbrojenou loupež. Celá ulice přihlíží tomu, jak vás odvádějí v poutech do auta. Vy víte, proč tomu tak je, přestože jste reálně nic neprovedli. Vše navíc sledují televizní kamery. Gratulujeme, právě jste se se stali účastníkem placeného experimentu amerického psychologa Philipa Zimbardeho, který vám změní život.

Tento scénář se odehrál 17. srpna 1971 v Palo Alto. Devět mladých mužů bylo dovezeno na policejní stanici, kde byli svlečeni, byly jim sebrány otisky prstů a následně byli přemístěni do cely. Nakonec se dostali do vězení ve Stanford County, lépe řečeno psychologické oddělení Stanfordské univerzity.

Ponižování a psychické týrání

Účastníci tohoto experimentu, jimiž byli studenti středních škol, nejprve o sobě a své rodině vyplnili dotazník o jejich rodinném pozadí. Poté hod mincí určil, kdo z nich bude vězeň a strážce.

Už na počátku studie začali dozorci, jich bylo rovněž devět, vězně ponižovat a psychicky týrat. Měli totiž dohlížet, aby dodržovali pravidla, aniž by je fyzicky týrali. Stačilo jim méně než dvacet hodin, aby se do této sociální role vžili se vším všudy.

Pokorní vězni si to nechali líbit, takřka neprotestovali. Také u nich byla citelná depersonalizace. Představovali se a mluvili o sobě jako o čísle, které měli vyšité na vězeňské uniformě.

Experiment musel být ukončen už po šesti dnech

Chování všech zúčastněných došlo tak daleko, že experiment byl ukončen po šesti dnech. Původně měl trvat dva týdny. Vězni se však proti chová dozorců vzbouřili, jeden z nich se psychicky úplně sesypal.

Ukázalo se, že pokud obyčejného člověka povzbudí autorita k určitému chování, může se začít chovat jako nemilosrdný zlý utlačovatel nebo poslušná oběť. I prostředí, v kterém žijeme, nás formuje a ovlivňuje naše chování, ukázalo se.

Věznice ve Stanfordu rozhodně nebylo svaté místo a velkou roli v experimentu hrála i manipulace.

Dnes se sice o závěrech stanfordského experimentu a jeho nosnosti vzhledem k malého počtu účastníků pochybuje, o padesát let později nám však může pomoci pochopit současné události, jako je například epidemie policejní brutality ve Spojených státech amerických

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články