Psal se den 6. února 1958 a tým fotbalového klubu Manchester United byl přesvědčen, že v tomto roce konečně zvítězí v Poháru mistrů evropských zemí. To podporoval i fakt, že zrovna porazili Crvenou zvezdu Bělehrad, a brána do semifinále tak byla otevřená. O jejich sen je ale připravila letecká nehoda. A bohužel nejen o sen.
Anglický fotbalový tým označuje 6. únor 1958 za nejčernější den ve svých dějinách. Není divu. Během jedné chvíle přišel o osm svých hráčů a tři členy klubu. Společně s nimi zahynulo dalších dvanáct lidí.
Remíza znamenala postup
5. února 1958 byl na programu čtvrtfinálový zápas v rámci Poháru mistrů evropských zemí. Nastoupily proti sobě Manchester United a Crvena zvezda Bělehrad.
Zápas skončil nakonec 3:3, ale vzhledem k výhře anglického týmu v předešlém zápasu byl postupujícím týmem právě Manchester United.
Načerpání paliva v Mnichově
Tým po zápase nastoupil do letadla Airspeed AS-57 Ambassador, které je mělo dopravit domů. Vzhledem k tomu, že letadlo nebylo schopno doletět ze Srbska do Anglie na jednu nádrž, bylo naplánováno mezipřistání v německém Mnichově.
Hráčům to nevadilo a na palubě letadla byla dobrá nálada. To potvrdil i jeden z přeživších fotbalistů Bobby Charlton. „Všichni jsme byli nadšení, protože jsme postoupili do semifinále. Cítili jsme, že tentokrát můžeme vyhrát,“ uvedl v dokumentu BBC.
Komplikace při vzletu
Kolem druhé hodiny odpoledne bylo letadlo v Mnichově připraveno vzlétnout. Pilot James Thain a druhý pilot Kenneth Rayment se snažili dostat letadlo do vzduchu, ale nedařilo se jim to, neboť měl stroj technické potíže. Po druhém pokusu to vzdali a pasažéři se vrátili do letištní haly.
Předpokládalo se, že všichni zůstanou přes noc v Německu. Pilot se ale nakonec domluvil s technikem, že udělají drobné úpravy, po kterých by mělo letadlo už vzlétnout.
Ačkoliv pilot věřil, že jeho rozhodnutí je správné, někteří hráči to tak neviděli. Dokonce si raději sedli co nejvíce dozadu, protože si mysleli, že to jsou nejbezpečnější místa v letadle.
Tragická nehoda
Bohužel se jejich obavy naplnily. Piloti nebyli schopni zvednout letadlo do vzduchu. To místo toho jelo až na konec přistávací plochy a tam ve dvousetkilometrové rychlosti narazilo do letištního plotu, dále do obydleného domu a garáže. Celé letadlo pak začalo hořet.
Na palubě bylo 44 lidí, kromě hráčů tam byli i trenéři a sekretáři klubu, novináři a také posádka. Na místě zemřelo 20 lidí včetně prvního pilota. Další tři lidé zemřeli v nemocnici. Celkově přišel United o osm hráčů.
Někteří z těch, kteří přežili, se po nehodě k profesionálnímu fotbalu vrátili. Přeživší trenér pak dokázal opět postavit tým, který vyhrával anglické i evropské poháry.
Zdroj: BBC.com, Manutd.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá