Když byl Hitler u moci, snažil se změnit všechny a všechno. A to včetně dětí, jejich výchovy a toho, co z nich má vyrůst. Proto vznikla organizace s názvem Hitlerjugend.
Původně šlo o sportovní skupinu dorostenců, která se měla věnovat aktivitám, jako je kempování a společné výlety do přírody, ve své podstatě by se dalo říci, že to byli skauti.
Jenže postupem času se začali chlapci v nízkém věku učit zacházet se zbraněmi a byli už jako velmi mladí militarizováni. Proti této skupině a jejím praktikám vystoupili takzvaní Edelweiss Piraten.
Oběšeni bez soudu
Mladíci mezi čtrnácti a šestnácti lety se snažili bojovat proti Hitlerjugend, jak jen mohli. Legální skupina nosila kroje a uctívala Hitlera, zatímco Piráti dělali přesný opak.
Nosili kostkované košile, propagovali protinacistické myšlenky, schovávali dezertéry, kradli nacistům munici, nestyděli se veřejně hlásat o Hitlerovi pravdu. To se samozřejmě neobešlo bez trestů.
K nejznámějším případům patří veřejná poprava třinácti mladíků, kteří byli 10. listopadu 1944 před zraky rodin a dalších přihlížejících oběšeni, aniž by byl kdokoli z nich předem souzen.
To ale pouze podnítilo touhu některých mladíků bránit se režimu, a dokonce i dívky se začaly zajímat o vstup do Edelweiss Piraten. Jednou z nich byla Gertrud Koch.
Tiskla pro Piráty nelegální letáky, pomáhala hudebníkům, kteří hráli nelegální písně. Její otec zemřel v koncentračním táboře, zatímco ona a její matka se schovávaly v lesích.
Gertrud zemřela až v roce 2016. Do posledního dne používala místo svého jména s oblibou svou přezdívku, kterou dostala v pirátské skupině.
I když to byly jen děti, dokázaly bojovat
Jedním z dalších odbojářů byl chlapec jménem Fritz Theilen. Když mu bylo čtrnáct, musel pracovat dílně koncentračního tábora. Odtamtud se mu ale podařilo utéct a přidat se k Edelweiss Piraten.
Piráti nebyli jedinou skupinou, která se postavila na odpor tomu, co se v Německu dělo. Existovala takzvaná Bílá růže, kterou založili sourozenci Sophie a Hans. Jejich otec nenáviděl nacistický režim, proto děti shromáždily další členy a společně bojovali proti nacistické straně.
Bohužel, Bílá růže byla velmi rychle odhalena a jejím zakladatelům byly sťaty hlavy před očima všech, aby bylo zabráněno vzniku dalších podobných skupin.
Přesto však členové Bílé růže dál tajně fungovali. Oni a Edelweiss Piraten byli známkou toho, že i mladí lidé rozumí tomu, co se děje a jak moc špatné to je.
Autor: Šárka Cvrkalová