Díky jeho příjmení dnes označujeme člověka, kterého vnímáme jako lumpa, lotra, zloděje, nebo dokonce někoho, kdo se stal vrahem. Jak se ale dostalo do povědomí Čechů, ví už málokdo.
Podle všeho je slovo „grázl“ zkomolenina příjmení Grasel, jež nesl slavný loupežník Jan Jiří, který se na přelomu 18. a 19. století podílel na mnoha loupežích a výtržnostech.
Kvůli otci byl vyčleněn ze společnosti
Jan Jiří Grasel (znám také v němčině jako Johann Georg Grasel) se narodil 4. dubna 1790. Jeho otec byl pohodný, což byla tehdy profese, která z člověka automaticky dělala odpadlíka.
Pohodný, nebo také jinak řečeno ras, se staral o likvidaci uhynulých zvířat a o odchyt těch zatoulaných nebo nebezpečných. Většina lidí považovala tuto profesi za nemorální.
Proto žili pohodní obvykle mimo ostatní společnost, měli styky se zloději a dalšími lumpy, sami se živili příležitostnými krádežemi. A stejně na tom byl i Graselův otec, který svého syna odmalička vedl k loupežím.
Jak Jan Jiří rostl, stával se z něho zločinec génius. Získal si neblahou pověst a nebyl snad nikdo, kdo by o stovkách jeho přepadení a krádeží nevěděl.
Padl do pasti předstíraného přítele
Grasel byl poměrně úspěšný u žen. To se mu ale nakonec v podstatě stalo osudným. K jeho chycení se totiž nabídl muž jménem David Mayer, který se přátelil s jednou z jeho milenek.
Pomocí ní se vetřel do přítomnosti loupežníka a stal se na čas jeho přítelem. Potom ho pod falešnou záminkou, že mu pomůže dostat se do Slezska, vlákal do předem připravené pasti.
Jan Jiří Grasel byl chycen roku 1815 a po třech letech soudních procesů, které mu dokázaly na dvě stovky loupeží a krádeží, byl odsouzen k popravě. Ta se konala roku 1818 na vídeňském náměstí.
Byl kopií Robina Hooda
I po své smrti byl v českých zemích dlouho Grasel považován za někoho, kdo si popravu zasloužil. Dokonce se podle něho začalo říkat jiným podobným zločincům a lumpům.
Slovo grázl ale nakonec podle všeho vzniklo neprávem. Podle spousty legend je totiž velmi pravděpodobné, že Jan Jiří Grasel vůbec nebyl špatným člověkem, své činnosti totiž využíval k tomu, aby pomáhal.
V podstatě měl údajně krást pouze bohatým, nebo těm, kteří se nějak povyšovali nad ostatní. Peníze pak přerozděloval potřebným. Dalo by se říci, že se stal poměrně věrnou kopií Robina Hooda.
Co je na tom pravdy není úplně jasné, ale legendy se šířily mnoha kraji, a ačkoli lidé zprvu Grasela nesnášeli, nakonec ho začali uctívat jako legendu popravenou neprávem.
Autor: Šárka Cvrkalová