Jméno Adolf Hitler není třeba nijak představovat. Tento německý diktátor narozený v Rakousku se postaral o smrt milionů Židů, Slovanů a příslušníků etnických menšin.
Ačkoli byly Hitlerovy myšlenky zlé a ublížily mnoha lidem, svým způsobem to byl člověk obdivuhodný. Dokázal pouhým slovem přesvědčit lid, aby ho následoval.
Ne každý ví, že Hitler mimo jiné také rád maloval. Zachovalo se mnoho jeho děl v dobré kvalitě a v letech 2015 a 2019 proběhly jejich dražby. Názory na tyto události se liší.
Mezi kupci jsou samí staří nacisté
V roce 2015 prodala aukční síň Weidler celkem čtrnáct obrazů s Hitlerovým podpisem. Už tehdy média hodně spekulovala o tom, kdo by si něco takového koupil.
V novinách se psalo, že Hitlerovy obrazy může mít doma pouze blázen, nebo snad nacista.
Přesto se našlo mnoho osob, které s těmito názory nesouhlasily. Celkově se tak tehdy na aukci na Hitlerových obrazech vydělalo 450 000 dolarů.
„Hlavním důvodem aukce je ukázat světu kus historie. Já osobně si přeji mít doma obraz, který namaloval někdo tak významný. Neberu Hitlera jako vraha a diktátora, ale jako historickou osobnost,“ hájí svůj zájem Weidler, který se zúčastnil obou aukcí.
Jsou obrazy falešné?
„Kdo jsou tito sběratelé, že dokáží platit peníze za díla muže, který ublížil tolika lidem?“ píše v jednom článku z roku 2015 kritik Jonathan Jones.
K němu se přidali během let i další novináři, někteří dokonce začali tvrdit, že jsou díla falešná, Hitler je nikdy nenamaloval, některá dokonce jen ukradl a podepsal. Toto nařčení ale nikdy nebylo potvrzeno.
Mezi díly prodávanými na aukci roku 2019 se nacházely různé poklady, a to od malé chatky v ceně 150 dolarů, až po kresbu vesnice u jezera, která byla zhodnocena na 150 000 dolarů.
Jedním z obrazů přitahujícím pozornost se stal i portrét Hitlerovy nahé neteře Geli Raubal. Ta podle některých historiků mohla dokonce stát za Hitlerovou nenávistí k Židům.
Největší zájem v dražbě nakonec projevili Američané a Číňané, kteří si domů odvezli většinu děl.
Autor: Šárka Cvrkalová