Geronimo: Vychytralý indiánský válečník si sám zpečetil svůj osud. Jeho úsměvná chyba měla nedozírné následky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
geronimo
Zdroj: Ben Wittick, Public domain, via Wikimedia Commons

Jméno Geronimo si mnoho z nás spojí s nelítostným indiánským náčelníkem, který vedl mnoho bitev s mexickými bílými tvářemi. Co se ale za jeho nenávistí k bělochům skrývalo a jak to s hrdinným indiánem nakonec dopadlo?

Když byl Geronimo mladý, jeho matka přišla o manžela a zůstala s ním sama. On jí proto pomáhal obdělávat půdu a pěstovat fazole. Když ve svých sedmnácti letech konečně nastoupil jako bojovník, měl radost hned z několika důvodů.

Podle jeho spisů, na kterých je jeho příběh založen, se toužil stát mužem, který bojuje za svůj kmen. Jako válečník dostal právo požádat o ruku ženu, která se mu líbila. A tu i dostal.

Radost netrvala dlouho. Po té události se Geronimo změnil

Mexičané a kmen Apačů, jehož byl Geronimo součástí, spolu nikdy nevycházeli. Když se jednou všichni muži z kmene vydali do města obchodovat, Mexičané využili příležitosti.

Po několika dnech se indiánský kmen vrátil do chaosu mrtvých těl a vypálených obydlí. Ženy i děti byly povražděny. Geronimo od té chvíle hořel touhou po pomstě Mexičanům.

Stal se legendou, protože s pouhým tomahavkem dokázal uhýbat v bitvách střelám a dostat se až k nepříteli, kterého zabil na blízko. Podle pověstí mu indiánský duch slíbil, že se k němu žádná z nepřátelských kulek nedostane.

Brzy se však kmen Apačů ocitl pod nadvládou Mexičanů. Geronimo a několik dalších indiánů nikdy nedodržovali rozkazy, uprchli do oblasti, kde byli nezasažitelní.

Nakonec Geronimo Američany požádal, zda by jeho mužům dali volnost, pokud se on sám vydá. „Ukončím válečnou cestu a dál budu žít s Američany v míru,“ řekl tehdy.

Jak bylo domluveno, tak se i stalo, Apačové ale nikdy nebyli úplně volní. Dostali pozemky a dobytek, ale jejich příjmy byly odčerpávány Američany a indiánům téměř nic nezbývalo.

Geronimo byl přeborníkem v marketingu

Dnes by se dalo říci, že byl indiánský válečník Geronimo vlastně vychytralým obchodníkem. V rámci domluvy s Američany se totiž stal vystavovaným objektem.

Ukazoval se lidem jako válečník, který mnoha lidem ublížil, lidé platili za to, aby se na něho mohli podívat, příjmy šly samozřejmě do kapsy Američanům. Ale Geronimo věděl, jak si zajistit živobytí.

V rámci výstav potajmu prodával různé předměty, které podepsal. Mnozí civilisté totiž byli na jeho straně, a proto s radostí dali své drobné za to, aby s ním vyměnili něco s jeho autogramem.

Geronimo si našetřil dost, avšak v posledních letech svého života se začal věnovat především pití whiskey. Nakonec v opilosti spadl z koně a objevili ho u cesty až druhý den se zápalem plic.

Později v kombinaci s tímto problémem a stářím zemřel ve věku sedmdesáti devíti let. „I když jsem starý, rád pomáhám lidem, jak jen mohu.“ To byla údajně jedna z posledních vět, které před smrtí řekl.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články