Spojené státy americké mají za sebou celkem bohatou historii, která je ale značně komplikovaná a kontroverzní. Ani sami Američané někdy neví, jak se k ní vlastně postavit. Příkladem je životní příběh Hannah Duston, která byla unesena indiány. Byla to hrdinka, nebo spíše vražedkyně?
Hannah se narodila v polovině 17. století na území dnešního Massachusetts. V regionu zuřila válka mezi domorodými kmeny a nově příchozími anglickými kolonisty. Navzájem se zabíjeli, kolonisté posílali domorodce do otroctví, ti zase kradli a vypalovali jejich majetky.
Byla unesena a její dítě zavražděno
15. března 1697 situace vygradovala a zasáhla přímo její domov. Vtrhla tam totiž skupina indiánů, zřejmě z kmenu Abenaki, a ženu unesla společně s jejím dítětem a sousedkou Mary Neff.
Podle pověstí se měli únosci zbavit dítěte hned na začátku cesty, a to velmi brutálním způsobem před zraky jeho matky Hannah.
Únosce skalpovala
Obě ženy se skupinou lidí několik týdnů cestovaly, nakonec byly zanechány u jedné domorodé rodiny. Tam byli dva muži, tři ženy a šest dětí. Dokonce tam už byl i jeden anglický zajatec, a to čtrnáctiletý chlapec jménem Samuel Lennardson.
Duston se se svou životní situací nehodlala jen tak smířit. Společně se služkou a chlapcem zosnovala plán útoku. Když celá rodina spala, vzala jejich tomahavk a všechny je zavraždila, až na starší ženu, kterou jen zranila a ta později utekla. Následně všechny členy rodiny, tedy i děti, skalpovala.
Poté se všichni tři nalodili na kánoi a odpluli po řece do civilizace. Tam dokonce prodali skalpy a utržili odměnu padesát liber.
Příběh se vrátil v 19. století
Po všech stránkách tragický příběh byl postupně zapomenut. A to až do 20. let 19. století, kdy došlo k jeho renesanci, za pomoci dvou tehdejších spisovatelů.
Důvod byl relativně prostý. V této době se začalo horlivě diskutovat o takzvaném „indiánském problému“. Více a více lidí si začalo klást otázky o morálním aspektu jejich postavení. Spousta politiků tak potřebovala vykreslit indiány v těch nejhorších barvách.
Byla žena hrdinka v právu?
A na to se příběh Hannah Duston hodil ideálně. Žena byla vykreslena jako nevinná matka, která se brání zdivočelým nepřátelům. V podstatě se jednalo o metaforu samotných Spojených států, které se rády staví do podobné role.
Z příběhu byl postupně vytlačován aspekt toho, že sama žena, sice zdrcena ztrátou vlastního dítěte, zavraždila několik velmi malých dětí. Zbyli v něm jen divocí indiáni, kteří se neštítí vůbec ničeho.
Ženě tak bylo posléze postaveno několik soch a pomníků, které oslavovaly její statečnost. Postupem času zájem o toto téma pominul. Otázkou zůstává, na jak dlouho. Kdy budou Američané potřebovat znovu nevinnou statečnou hrdinku, která se umí ubránit?
Zdroj: Allthatsinteresting.com, Smithsonianmag.com
Autor: Markéta Mladá