Hannah Snell byla obyčejná žena, která žila v 18. století ve Velké Británii. Když jí bylo 19 let zamilovala se do holandského námořníka Jamese Summese. Vzala si ho a otěhotněla. Námořník ale nebyl úplně rodinný typ a od manželky utekl. Žena se ale rozhodla, že jej vypátrá, a to jakýmkoliv možným způsobem.
Hannah se narodila 23. dubna 1723 v anglickém Worcesteru. Údajně si už jako malá hrála ráda na vojáky, to ale netušila, že si na ně jednou bude hrát doopravdy.
Hledala zaběhnutého muže
Vdávala se mladá, ale z lásky. Bohužel to zřejmě nebylo oboustranné. Její manžel od ní odešel, když byla v jiném stavu.
Porodila dceru a byla připravena se o ni sama postarat. Holčička však do roka zemřela. Hannah si v tu chvíli řekla, že najde svého manžela. Stůj co stůj.
Rozhodla se začít pátrat v armádě. Vypůjčila si uniformu a jméno svého bratrance a nechala se naverbovat do armády vévody z Northumberlandu. Zde ji čekala první komplikace.
Odešla na moře
Paradoxně se jako „voják“ zalíbila manželce svého seržanta. Ten si sympatií své ženy všiml a nechal Hannah zbičovat jako obyčejného vojáka.
Vydržela neuvěřitelných 500 ran bičem, dokonce si během bičování neustále přidržovala přední část oblečení, aby nebylo nic poznat.
Po tomto incidentu pluk opustila a přidala se k námořní pěchotě plukovníka Frazera. Tam byla krátce nato převelena do Indie, kde statečně bojovala po boku ostatních námořníků.
Málem ji prozradila kulka
Během bitev byla nejméně 12krát zraněna. Jednou ji kulka zasáhla dokonce do slabin. Není úplně jisté, jakým způsobem došlo k udržení jejího tajemství. Někde se tvrdí, že si kulku bez anestetik vyndala sama, jinde zase že jí pomohla indická žena, která se zavázala nic neprozradit.
Žena zůstávala dál v převleku a plavila se s armádou po moři. Až za nějaký čas se opravdu doslechla, co se stalo jejímu manželovi. Měl být údajně popraven za vraždu v italském Janově. Tím pro ni její úkol skončil.
Místní celebrita
V roce 1750 se vrátila do Anglie. Protože to byla podnikavá žena, svůj příběh okamžitě prodala vydavateli Robertu Walkerovi, který vydal její příběh pod názvem The Female Soldier (Vojačka). Což jí přineslo obrovskou popularitu.
Také té dokázala Hannah využít. Začala jezdit se svým představením, kde předváděla vojenská cvičení a zpívala vojenské písně. Několik malířů ji portrétovalo v její mužské uniformě. Dokonce si otevřela hostinec, ten ale příliš neprosperoval.
Vzhledem k její velké popularitě se velitel armády, vévoda z Cumberlandu, rozhodl vyhovět její žádosti o vojenský důchod.
Hannah Snell se nakonec ještě třikrát vdala a měla dva syny. Na sklonku života se u ní začaly objevovat značné duševní problémy. V srpnu roku 1791 byla hospitalizována v Betlémské nemocnici. Tam zůstala až do své smrti 8. února 1792.
Zdroj: Grunge.com, Wikipedia, Worcesternews.co.uk
Autor: Markéta Mladá