Ve francouzské historii je jméno Gilles de Rais velmi dvojznačné. Někteří ho považují za hrdinu, který bojoval na straně Francie ve stoleté válce, jiní ho mají za obyčejného masového vraha. Seznamte se s hrabětem a rytířem, jenž kromě mnohých dalších dostal i přezdívku Modrovous.
Po válce totiž podle dostupných údajů trávil Rais více než osm let tím, že vraždil mladé chlapce a kochal se pohledem na jejich vnitřnosti. Je to ale skutečně pravda?
Bojoval po boku Johanky z Arku
Narodil se v roce 1405 jako syn do šlechtické rodiny. Byl velmi chytrý, už jako dítě velmi strategicky uvažoval a v raném věku začal psát vojenské taktiky, které zaujaly mnoho dospělých.
V jeho deseti letech mu zemřeli rodiče a on putoval do péče svého dědy. Ten mu našel vznešenou nevěstu, se kterou se později oženil. Jeho nadání k vojenským strategiím ho ale nakonec od rodiny odvedlo.
Rais bojoval jako jedna z důležitých velících postav po boku Johanky z Arku, když ale stoletá válka skončila a Johanka byla upálena, on na čas z veřejného dění zmizel.
Přiznal se k vraždám, hledal prý spojení se Satanem
V roce 1440 došlo mezi Raisem a jedním z duchovních v kostele k neshodám, které vedly až k vyšetřování zmizení několika chlapců. Různí svědkové potvrdili, že jejich děti zmizely a stopy vedly mnohdy právě k Raisovi.
Ten se nakonec pod pohrůžkou mučení přiznal k více než sto vraždám mladých chlapců.
Popsal také, že unášel ty, o kterých si myslel, že by mohli být nějak spojeni se Satanem, aby se sám dostal do jeho blízkosti.
Snažil se hájit tím, že ty, kteří byli nejkrásnější a byli na něho milí, po smrti políbil na čelo. Zároveň ale přiznal, že mrtvá těla rozřezával a užíval si pohled na lidské vnitřnosti.
Za své činy byl nakonec 26. října 1440 poslán na šibenici. Celkově se hovoří o tom, že zabil mezi osmdesáti až dvěma sty chlapci, přesné číslo ale nelze potvrdit.
Jsou jeho hříchy skutečně pravdivé?
Pro některé historiky stále zůstává postava Gillese de Raise záhadou. Na jednu stranu válečný hrdina, který bojoval za práva Francouzů, na tu druhou ale bezpáteřní hyena vraždící mladé chlapce.
Podle některých dokonce není pravdou, že se Rais jakkoli provinil. Vzniklo několik děl, která se snaží prokázat jeho nevinu.
Například britská autorka Margot K. Ruby vydala knihu, ve které píše, že byl Rais hrdina.
Podle ní i podle dalších je pravděpodobné, že se přiznal pouze kvůli vyhlídkám mučení, navíc že si celý příběh tehdejší autority přikrášlily.
Zda byl vinný, či nevinný, zůstává nejspíš navždy tajemstvím. Ovšem pravdou je, že Rais je historickou postavou opředenou mnohými záhadami.
Autor: Šárka Cvrkalová