Hrdina, nebo vrah: John Brown spáchal činy, které z něj dělají jednu z nejrozporuplnějších postav americké historie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
John Brown
Zdroj: The Nelson-Atkins Museum of Art, Public domain, via Wikimedia Commons

John Brown je jedna z nejvíce rozporuplných osob v americké historii. Muž, který se narodil v roce 1800, byl radikální křesťan, který věřil tomu, že jediným způsobem, jak ukončit otrokářství, je ozbrojený konflikt. Na jednu stranu chtěl svobodu pro lid, na druhou stranu se ale nebál použít k tomu násilí.

Hrdina, nebo vrah? Podle Abrahama Lincolna, 16. prezidenta USA, šlo o nebezpečného fanatika. Jenže mnozí historici zase mají za to, že byl John Brown muž, který miloval více svobodu lidstva než vlastní život.

Podle některých byl zakladatelem terorismu. Jiní ho ale dodnes oslavují jako národního hrdinu. Vždy je to nejspíš o tom, jak se na věc člověk podívá. Pravděpodobně neexistuje způsob, jak určit, zda byl otec terorismu dobrým člověkem, či nikoli.

První masakr u Pottawatomie

Po přestěhování do Kansasu se John Brown dozvěděl, že se místní otrokáři chovají strašlivě nejen ke svým otrokům, ale také k odpůrcům politického režimu. Podle dostupných informací se dozvěděl, že má být jeho rodina napadena otrokáři a zbita, aby si pamatovala, jak vystupovat na veřejnosti.

Proto se rozhodl jednat jako první. V roce 1856 přepadl chatu u řeky Pottawatomie, kde zajal pět otrokářů. Ty doma mučil, a nakonec je všechny zavraždil. Svědkem vraždy přitom byli i jeho dva synové.

Přepadení zbrojnice

O tři roky později se John Brown rozhodl pro další útok. Společně s dalšími zhruba dvaceti muži přepadli zbrojnici v Harpers Ferry ve Virginii. Jejich cílem bylo ukrást co nejvíce pušek a mušket, aby vyzbrojili otroky pro povstání, které plánovali.

Po 36 hodinách od začátku povstání byla celá událost potlačena. Většina účastníků byla pozatýkána a zemřelo celkem třináct lidí. Dvanáct z nich bylo ze strany povstalců.

Brown byl uvězněn a později shledán vinným z několika trestných činů. Mezi ty patřila vražda, velezrada a podněcování k povstání otroků. Nakonec byla jako trest stanovena smrt oběšením.

Oběšen ve věku 59 let

2. prosince roku 1859 v 11:50 byl John Brown oběšen a prohlášen za mrtvého. Do rakve byl nakonec uložen i s oprátkou kolem krku. Podle všeho ještě před smrtí četl z Bible a ráno před popravou měl možnost napsat dopis své ženě.

Jeho poprava byla pro mnohé symbolem spravedlnosti, jenže mnozí se naopak kvůli jeho smrti dožadovali spravedlnosti pro otroky, za kterou muž tak zarytě bojoval. Dodnes jsou tak lidé rozděleni na dva tábory.

Životu a činům Johna Browna se věnoval ve velkém americký filozof Henry David Thoreau. Ten věnoval bojovníkovi za lidská práva celkem tři eseje, ve kterých ho chválil a jeho činy vyzdvihoval.

Pochválil Brownovu snahu o spravedlnost, jeho odvahu a odhodlání. Thoreauova tvorba se setkala jak s nadšením, tak také s odpůrci. Tedy stejně jako celý život Johna Browna, otce terorismu, který sice bojoval za dobrou věc, ale sporným způsobem.

Zdroj: Battlefields.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články