Idi Amin: Jeho diktaturu zakusilo více než 300 000 lidí. Snaha posílit si respekt ho dohnala k trestuhodným činům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Idi Amin
Zdroj: Archives New Zealand, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Aby si získali respekt, jsou lidé často schopni udělat téměř cokoli. Z historie je známo mnoho vojevůdců, císařů či diktátorů, jejichž poddaní s nimi spolupracovali především ze strachu.

A jeden takový případ je známý i z poměrně nedávné historie. Idi Amin narozený podle oficiálních záznamů v roce 1925 se stal prezidentem Ugandy v roce 1971 a až do svého svržení o osm let později prováděl věci, které si jen málokdo dokáže představit.

Amin neměl lehké dětství, vyrůstal bez otce na venkově a jeho rodina trpěla chudobou. Podle svých představ začal žít až poté, co se stal armádním důstojníkem.

Provedl očistu od etnických skupin

Jakmile se Aminovi podařilo dostat k moci, zahájil program na očistu Ugandy od příslušníků kmenů Langi a Achali. V roce 1972 oficiálně nařídil všem, kteří nepřijali ugandskou národnost, aby zemi opustili.

Více než šedesát tisíc Indů a Pákistánců tehdy uprchlo. Bohužel to byli právě oni, kdo tvořil velkou pracovní sílu Ugandy. Ekonomika státu proto velmi rychle upadla.

Stát se začal hroutit, což bylo přičítáno samozřejmě Aminovi. Jeho voliči byli naštvaní, požadovali jeho odstoupení, jenže on sám si nenechal žádné protesty líbit.

Popravy těch, kteří se Aminovi znelíbili, byly často vysílány v televizi jako odstrašující příklad pro všechny, kteří s jeho vládou nesouhlasili. A tak si získal tisícovky následovníků, kteří byli na jeho straně jen proto, aby si zachránili vlastní krk.

Jeho činům je přičítáno více než 300 tisíc mrtvých Uganďanů, nepřímo se tak tento prezident stal jedním z největších masových vrahů vůbec.

Jeho režim byl svržen až po osmi letech

V roce 1979 skončila chaotická vláda Idi Amina s příchodem Tanzánie a takzvaných protiaminských vojsk. Ty zemi napadly a svrhly prezidentův nastolený režim.

On sám zahájil útok na Tanzánii ve snaze odvrátit svůj konec, avšak po neúspěšném pokusu byl donucen k útěku. Odešel do Libye a po několika letech se usadil v Saúdské Arábii.

Tady se Idi Amin dožil poměrně vysokého věku a zemřel až v roce 2003. Zajímavé je, že o Aminovi neexistují žádné přesné informace, například rok jeho narození i úmrtí jsou pouze spekulativní.

On sám nikdy nevydal žádnou autobiografii, i když to historici několik let tvrdili. Pouze jeho syn po čase uvedl, že se jeho otec narodil ve městě Kampala v roce 1928.

Ať už to bylo s jeho narozením i smrtí jakkoli, je jasné, že za smrt mnoha ugandských lidí mohl skutečně on. V moderní době to byl jeden z největších diktátorů, jaké Afrika zažila.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články