Kmen Yahi odolával genocidě, nemoci i hladu. Poslední člen se rozhodl k odvážnému kroku, aby přežil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ishi
Ishi

Kmen Yahi by se dal přirovnat k indiánům, ačkoli to není zcela to pravé označení. Mezi lety 1840 a 1870 žilo v Americe mnoho kmenů, které existovaly mimo moderní svět, čerpaly pouze z přírody a jejich životní styl se podobal právě indiánskému.

Skupina lidí Yahi byla jednou z nich. Nebýt člena jménem Ishi, který přežil dlouhá léta, prošel všemi masakry, hladověním a problémy, se kterými se musel jeho lid potýkat, nejspíše by se o bezpráví, které bylo tehdy na podobných lidech prováděno, nic nevědělo.

Ishi se ale stal legendou, převyprávěl svůj život mnoha lidem, a nakonec zemřel na tuberkulózu. Většina jeho lidu byla zabita Američany, vyhladověla nebo padla vysílením a dalšími nemocemi.

Přežil genocidu, nemoci i hlad

Kmen Yahi čítal kolem tří tisíc lidí. Až do třicátých let 19. století žil celkem spokojeně odděleně od veškerého okolního života. Tehdy ho ale objevili Mexičané. Ti sebrali tamním obyvatelům část půdy, s tím se ale nespokojili.

Okupanti chtěli stále víc a víc, a tak začaly konflikty mezi nimi a lidmi Yahi. Docházelo k potyčkám, k zabíjení nevinných, lidem docházely vinou toho všeho zásoby jídla, byli slabí a nemocní.

Navíc se na území Yahi údajně nacházela zlatá žíla a Mexičani poblouzněni zlatou horečkou by udělali cokoli, aby se k majetku dostali.

Mezi do té doby spokojený lid přinesli jen zmatek, nenávist, a co bylo nejhorší, nemoci, se kterými se Yahi nedokázali vypořádat. Velká část jich tak začala umírat.

Později začali být členové kmene Yahi cíleně vyhledáváni a zabíjeni. Mezi lety 1850 a 1870 byla populace Yahi snížena o 95 %. Jeden z masakrů tehdy teprve šestiletý Ishi přežil pouze tak, že předstíral mrtvého a nechal se spolu s těly zabitých unášet vodou.

Schovával se v lesích, nakonec byl odloučen od rodiny

Desítky let se Ishi se svou sestrou, matkou a jedním přítelem schovávali v lesích. Nakonec se usídlili v prázdné osadě, kde je ale zahlédli civilisté. Nemocnou matku, která nebyla schopna pohybu, Ishi ukryl přímo na místě.

On a zbylí dva členové Yahi se schovali nedaleko vesnice. Každý ale v jiném místě. Když nebezpečí pominulo, Ishi se vrátil na místo, matku objevil nezraněnou, osada byla ale jinak vydrancována.

Bohužel jeho sestra ani přítel se už nikdy nevrátili. Ishiho matka zemřela pár dní po událostech. Zesláblý a vyhladovělý poslední člen Yahi se sám rozhodl udat na nedaleké stanici u šerifa.

Stal se živým exponátem v muzeu

Tehdy se naštěstí o celém případu doslechl historik Alfred L. Kroeber, který přesvědčil autority k tomu, aby místo trestu smrti umístily Ishiho do muzea, kde měl lidem vyprávět svůj příběh.

Spousta jeho slov ale zůstala navždy nepřeložena, a ne všechny příběhy se shodují s tím, jak situaci popisuje historie. Ishi nakonec zemřel na tuberkulózu roce 1916, jeho tělo ale bylo vědci zkoumáno ještě 80 let potom.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články