Kolonie Dignidad: Jednooký nacista v ní vládl za pomoci elektrošoků i zvířecích bodnutí. Přesto tam lidé žijí dodnes

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kolonie dignidad
kolonie dignidad

Kolonie Dignidad byla komunita přistěhovalců v latinskoamerickém státě Chile. Byla založena za účelem oslavy německého jazyka a kultury. Odsud to nezní nijak strašlivě. Jenže chyba lávky. Když ji převzal bývalý nacista, začal v ní panovat teror.

Tvrdá práce, zneužívání moci, izolace, zbraně, zneužívání. Všechna tato slova začala vystihovat kolonii Dignidad poté, co nad ní převzal kontrolu Paul Schäfer, bývalý důstojník Wehrmachtu během druhé světové války

Kolonie byla zřízena v odlehlé oblasti Maule, která se nacházela asi tři sta padesát kilometrů jižně od hlavního města Chile.

Žilo zde na tři stovky Němců a Chilaňanů na území, jež bylo obehnáno drátěným oplocením a strážnými věžemi.

Přišel s ním pravý teror

Schäfer její obyvatele terorizoval. Děti byly nuceny žít odděleně od svých rodičů. Jednooký nacista je dle všeho nejen zneužíval, ale také mučil.

Zprávy o zvěrstvech dějících se v kolonii se začaly objevovat již v roce 1966, kdy se jednomu z mladých členů komunity podařilo uprchnout do Německa.

Na policii hoch vypověděl, že byl spolu s dalšími lidmi převezen do kolonie, kde musel tvrdě, až otrocky pracovat dlouhé hodiny, aby přispěl k budováním komunity.

Pokus o útěk se nevyplatil

Při této činnosti byl bit, poté zneužíván a také byl nucen brát omamné látky. To poté, co byl zadržen při pokusu o útěk.

Celé dny ho nechali jen o chlebu a vodě. To nejhorší ale mělo teprve přijít.

Zavedli ho do budovy podobné nemocnici. Ve velké místnosti ležely na postelích připoutané nahé děti. Svlékli ho, zavázali mu oči, do uší dali špunty a také ho připoutali k lůžku.

Pak začalo peklo. Elektrické šoky a zvířecí bodnutí byl jen začátek.

Ovšem takovému zacházení nebyli vystaveni jen členové komunity.

Odpůrci režimu zde byli vyslýcháni a mučeni

Pod vojenskou vládou generála Augusta Pinocheta se Colonia Dignidad stala tajným zadržovacím střediskem.

Odpůrci jeho režimu byli v jeho podzemních tunelech vyslýcháni a mučeni jak členy chilské tajné policie, tak Schäferovými spolupracovníky.

V Kolonii Dignidad údajně přišlo o život nejméně sto lidí. Jedním z mužů, kteří byli na místě zabiti, byl americký akademik Boris Weisfeiler, který se v roce 1984 vydal na pěší turistiku do Chile.

Schäfer nakonec uprchl a zemřel ve vězení. Z kolonie se stalo letovisko

Schäfer uprchl z Chile v roce 1997, zatímco čelil řadě soudních sporů ohledně sexuálního zneužívání dětí v kolonii. V roce 2005 byl zatčen v Argentině a poslán do vězení v Chile na dvacetiletý trest.

Zemřel ve vězení ve věku 88 v roce 2010.

Kolonie změnila svůj název na Villa Baviera v roce 1991 a stala se turistickým letoviskem s německou restaurací a hotelem.

Na místě žije více než sto lidí, z nichž mnozí jsou bývalí členové kolonie.

Mnozí říkají, že je to jediný domov, který kdy poznali.

V roce 2015 byl uveden snímek Kolonie s Emmou Watson v hlavní roli. Schäfera si v něm zahrál Michael Lindqvist.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články