Lidé jsou již po dlouhá staletí schopni vymýšlet nové a strašné způsoby, jak potrestat hříšníky, darebáky, domnělé čarodějnice a kohokoli dalšího, kdo se nějak provinil či znelíbil. V průběhu časů tak přicházely a mizely různé a mnohdy extrémně brutální způsoby mučení a poprav. Ačkoli žijeme v civilizovaném světě, spousta z nich přetrvala dodnes.
Jako mučení označujeme mezinárodně protiprávní jednání, kterým je člověku úmyslně způsobena silná bolest či tělesné nebo duševní utrpení. V dnešní době je používáno především za účelem získání informací či přiznání. Dále jde o trestání, zastrašování či diskriminaci jakéhokoli druhu.
Technika pro vyšetřování teroristů
Nejnovější aplikací mučení se stalo získávání důležitých informací v boji proti terorismu. Ve Spojených státech se zlehčeně označovalo jako „pokročilé vyšetřovací techniky“ a bylo využíváno při výslechu zajatých teroristů či lidí podezřelých z terorismu. Známými místy nelidského ponižování vězňů se stalo americké Guantánamo a věznice Abú Ghrajb v Bagdádu.
Mimo fyzické násilí je používáno mučení psychické, které má podle odborníků často vyšší efekt. Zdá se až neskutečné, že v nejméně sto čtyřiceti státech je mučení stále využíváno.
Mučení je mezinárodní zločin
Proti tomu dlouhodobě bojuje mimo jiné mezinárodní organizace Amnesty International. Úmluvu proti mučení přijalo Valné shromáždění OSN v roce 1984. Zákaz mučení však stále řada zemí nedodržuje, ačkoli se jedná o mezinárodní zločin. Naopak ve spoustě z nich trýznění nadále vzkvétá. Mučení je obzvlášť rozšířené v Mexiku, Maroku, Nigérii, Uzbekistánu a na Filipínách.
Podívejte se, jak se techniky mučení v průběhu let vyvinuly a jak moderní mučení vypadá. Představíme vám několik brutálních metod, které nahánějí hrůzu.
Waterboarding
Metoda v současnosti nejvíce využívaná ve Spojených státech. Jedná se o oblíbenou techniku k vynucení informací nebo přiznání. Jak sám název napovídá, jedná se o mučení pomocí vody. Vyslýchaná osoba je přivázaná k šikmo nakloněné desce. Nohy má výš než hlavu, a voda se proto nemůže dostat do plic. Přes látku vězni na obličej lijí vodu a tím mu navozují pocit topení.
Mučení je relativně bezpečné, nezpůsobuje trvalé následky, ale vytváří extrémní stres a strach. Metoda byla využívána již za dob španělské inkvizice a stala se oblíbenou mezi americkými vojáky během války ve Vietnamu.
Právě tento způsob mučení byl využíván na americké základně Guantánamo při výslechu teroristů. Když agenti CIA zkoušeli tuto metodu sami na sobě, vydrželi maximálně čtrnáct vteřin. Waterboarding podporoval i bývalý americký prezident Donald Trump.
Vodní žalář
Oblíbený způsob mučení v Číně. Oběť je uvězněna v malé kleci s ostny. Ta je ponořená do špinavé vody, často plné krys, výkalů a odpadků. Mučenému je tak znemožněn prakticky jakýkoli pohyb.
Vymývání mozku (Brainwashing)
Další metoda oblíbená především ve Spojených státech. Jak je zřejmé již z názvu, jedná se o formu psychického mučení pro získání potřebných informací. Cílem je dojít až k tzv. superstresu, který přejde téměř do stavu hypnózy, ve kterém se mučená osoba přizná prakticky k čemukoli.
Do tohoto stavu se člověk dostane především kvůli dlouhé absenci spánku a odpočinku, často je přidán monotónní zvuk jako třeba kapání kohoutku. Po delší době pak dochází ke kompletní dezorientaci vězněného.
Bílé mučení
Je formou emocionálního a psychologického mučení, které velmi silně působí na všechny smysly. Tato metoda se ukázala jako velmi efektivní pro získání informací. A není divu. Vězeň je uzavřen do bílé místnosti bez oken, nesmí mluvit a snahou je dosáhnout pocitu naprostého osamění.
Je oblečen do bílého oblečení a podávána je mu pouze bílá rýže na bílých papírových ručnících. I stráže nosí pouze bílou barvu a světla v cele jsou rozsvícena celý den i noc. Díky smyslové deprivaci začne vězeň brzy trpět halucinacemi, a nakonec ztratí rozum. Metoda je oblíbená například v Íránu.
Tygří lavice
Další technika oblíbená a praktikovaná komunistickou vládou Číny. Mučený je umístěný na lavici s deskou připevněnou na zádech a hlavě. Nohy jsou pevně svázány s lavicí koženými řemínky. Na kotníky se položí závaží, pod ně cihly a nohy jsou svázány k sobě. Zároveň je vytvářen tlak i na kolena ocelovou tyčí. Mučený pak má pocit, jako by se mu trhaly vazy a lámaly kosti.
Stísněná cela
Speciální cela, menší než výška vězněného, je jednou z dalších forem mučení. Rozměry jsou tak malé, že je nemožné, aby se v ní člověk postavil nebo si lehl. V cele je naprostá tma a nejsou zde žádné otvory mimo malá mřížová dvířka. Často zde jsou vězni vystaveni buď extrémnímu horku, nebo naopak chladu. Je prokázáno, že někteří z nich zde byli zavřeni až čtyři měsíce.
Svlékání do naha, věšení, elektrošoky
Toto jsou relativně „běžné“ formy mučení oblíbené po celém světě. Vězni jsou ponižováni svlékáním, svazováni do nepřirozených poloh či pozic, ve kterých se nemohou pohnout. Často je využíváno také zavěšení do vzduchu a bití či pálení cigaretami. K tomu se přidávají bolestivé elektrošoky.
Další mučicí praktiky, které přetrvaly dodnes
V Číně například používají metodu „nuceného krmení“, kdy pomocí trubky zavedené do hrdla posílají obětem mučení směs odpadků, močí, výkalů, chemikálií, chilli a slzného plynu. Na Blízkém východě se stal oblíbený mučicí nástroj zvaný „německá židle“. „Palestinský závěs“ je nepříjemné mučení, kdy je vězeň zavěšen s rukama nad hlavou. Mnoho vlád využívá také „mučení hudbou“. V ostrovních státech Trinidad a Tobago se stále používá známý mučicí nástroj zvaný „devítiocasá kočka“.
Existuje mnoho dalších technik trýznění, které využívají vlády po celém světě. I přes snahu organizací jako Amnesty International však mučení jen tak nevymizí. Stále se ukazuje, že je to bohužel velmi účinná a efektivní metoda nejen pro získání informací.
Zdroj: Mensxp.com
Autor: Michaela Pauerová