Pirátská královna Grace O‘Malley: Velela stovkám námořníků, ovládla moře a svým činem usadila i Alžbětu I.

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Grace OMalley
Zdroj: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

Zatímco skotská královna Marie Stuartovna královně Alžbětě I., která nařídila její popravu, podlehla, další „královna“ panovnici tvrdě vzdorovala. Královna pirátů Grace O‘Malley anglické královně odolávala téměř 40 let. Drancovala anglické lodě a statečně odrážela všechny snahy zabrat její území.

Gráinne Ni Mháille, anglicky Grace O‘Malley, vedla svou vlastní flotilu se stovkami mužů, strávila téměř celý život na moři a setkala se tváří v tvář s jedním z nejmocnějších monarchů své doby. Ženou, kterou považovala za sobě rovnou.

S Alžbětou I. měly hodně společného

Vzpurná Grace měla s Alžbětou I. mnoho společných rysů. Obě byly přibližně stejně staré, obě dokázaly statečně vzdorovat přesile, a navzdory době se jim v mužském světě dařilo.

Byly zvyklé vyhrávat a spojovala je i oddanost jejich poddaných. Jenže zatímco Alžběta I. vládla celé Anglii, irská „pirátská královna“ vládla podstatně menšímu klanu námořníků.

Rodinná pirátská tradice

Grace O‘Malley se narodila někdy kolem roku 1530 Owenu O‘Malleymu. Její otec byl náčelníkem klanu, který po více než tři staletí ovládal oblast kolem Clew Bay na západním pobřeží Irska. Během té doby klan O‘Malley bohatl jak z pirátství, tak z legitimního obchodu s Francií a Španělskem.

Když Owen O‘Malley zemřel, ačkoli měl ještě nevlastního syna, stala se Grace královnou klanu. V té době se již uměla dobře orientovat v klanové politice a chápala důležitost vytváření strategických spojení. V té době se již Anglie začala zajímat o irské území a snažila se ho získat pod svou nadvládu.

Manželství uměla využít ke svému prospěchu

Nejběžnějším nástrojem budování strategické aliance bylo manželství, které mělo posilovat především mužskou moc. To Grace O‘Malley moc dobře věděla, ale rozhodla se toto spojení využít ve svůj prospěch.

Provdala se dvakrát, poprvé již v patnácti letech, ale vždy to byla její moc a síla, která strategickým sňatkem rostla.

Smrt všech svých mužů tvrdě pomstila

S prvním manželem, dědicem trůnu sousedního klanu, měla tři děti. Díky němu se naučila více o pirátství a mořeplavbě. Když byl zavražděn konkurenčním klanem, převzala správu nad jeho pozemky i bojovými loděmi. Smrt svého muže brzy pomstila a pustila se do pirátské kariéry.

Brázdit nebezpečný Atlantský oceán a odolávat útrapám života na moři vyžadovalo nesmírnou odvahu a námořní dovednosti. To „pirátská královna“ měla.

A právě její vůdčí schopnosti na moři odlišují Grace O‘Malley od všech jiných zdokumentovaných ženských vůdkyní v historii.

Milence zachránila ze ztroskotané lodi

Stejně jako smrt manžela pomstila i smrt svého milence – ztroskotaného námořníka, který byl zabit klanem MacMahonů z hradu Doona. Odplata byla krutá a násilná. Se svými muži pobila všechny, kteří se na Lacyho smrti podíleli. Poté ještě dobyla hrad Doona a přidala ho tak ke svému majetku.

Nejmladšího syna porodila na moři

S druhým manželem se rozvedla po roce manželství, ale zůstali spojenci. Dokonce převzala kontrolu nad jeho hradem. Společně měli syna, kterého porodila na palubě lodi krátce předtím, než byla loď napadena jinými piráty.

Statečná Grace pár hodin po porodu a v bolestech zvládla svým mužům dávat rozkazy a střílet na své nepřátele.

Na vrcholu své moci velela Grace stovkám mužů a četným lodím. Kontrolovala ústí Clew Bay a od každé lodi požadovala poplatek za bezpečné proplutí na jih.

Grace se stala obdivovanou irskou ženskou hrdinkou a příběhy o její odvaze a námořnických dovednostech se tradují v mnoha irských básních a folklóru.

Na královnu Alžbětu I. udělala velký dojem

V roce 1558 se dostala Alžběta I. k moci. Anglická královna chtěla získat kontrolu nad Irskem a přidat toto území pod svou korunu. Logicky se tak musela střetnout i s Grace O‘Malley.

Klan O‘Malley byl jedním z mála klanů, který Alžbětě I. dokázal dlouho vzdorovat. Královnino loďstvo tak čelilo četným pirátským útokům podél irského pobřeží.

V březnu 1574 již toho měli Angličané dost. Poslali lodě a armádu mužů, kteří měli zaútočit na Graciinu domovskou základnu na hradě Rockfleet. Grace je ale během několika týdnů donutila ustoupit.

Na kolena ji srazil až nový guvernér oblasti, sir Richard Bingham. V roce 1584 dobyl její pevnost, zabral pozemky, dobytek i celou flotilu. Jeho bratr navíc zabil jejího nejstaršího syna, zatímco Bingham uvěznil toho nejmladšího.

Rovnocenná soupeřka královny

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci udělala Grace něco pozoruhodného. Námořní taktiku vyměnila za své diplomatické schopnosti a požádala o audienci u Alžběty. V létě 1593 se s královnou skutečně setkala v Greenwichském paláci.

Zprávy o schůzce se dosti liší. Některé říkají, že se Grace odmítla uklonit, a dokonce si s sebou přinesla dýku na obranu. Také odmítla Alžbětinu nabídku na titul hraběnky. Jisté však je, že si vysloužila královnin respekt.

Alžběta byla z této ženy – kolegyně vůdkyně ve světě ovládaném muži – doslova v úžasu a nad Grace se slitovala. Nařídila propuštění jejího syna a navrácení pozemků, výměnou za pomoc v boji proti zahraničním nepřátelům Anglie. Dovolila jí též vrátit se k „hájení souše a moře“ – povolené formě pirátství.

Grace O‘Malley se tak v každém případě ukázala jako významná soupeřka královny jak na poli vojenském, tak i politickém. A ještě jedna věc tyto ženy navždy spojila. Obě zemřely ve stejném roce, a to v roce 1603.

Zdroj: en.wikipedia.org, historyextra.com, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články