Ruská Čachtická paní. Tak bývá označována šlechtična Darja Saltykovová. Tato sadistka a sériová vražedkyně si za své činy a desítky povražděných lidí vysloužila přezdívku lidojedka či Saltyčicha. Tento pseudonym se stal symbolem krutého zacházení s nevolníky.
Darja Nikolajevna Saltykovová se narodila v roce 1730 do šlechtické rodiny v carském Rusku. Díky sňatku s rotmistrem kavalerie Glebem Alexejevičem Saltykovem se dostala do jedné z nejvlivnějších a nejvýznamnějších rodin ruské vysoké šlechty.
Nejbohatší vdova v Moskvě
Ovdověla již ve svých pětadvaceti letech a stala se tak dědičkou obrovského panství a nemalého množství nevolníků (kolem šesti set). Z domu v centru Moskvy se přestěhovala na venkovský statek, kde začala později páchat své bestiální zločiny.
První excesy se objevily až po manželově smrti. Nejdříve mučila své služky, když podle ní neodváděly svou práci tak, jak mají. Trestala je většinou bitím, používala předměty, které měla zrovna po ruce. Nakonec její dílo dokončili pacholci, kteří pak služku dobili k smrti. Zpočátku se jednalo o ojedinělé případy.
Hlavním spouštěčem byla zřejmě chvíle, kdy ji kvůli jiné ženě opustil milenec. Tehdy nařídila svým nevolníkům, aby je zabili, milenci však stihli utéct.
Brutální mučení a zabíjení bylo veřejným tajemstvím
Saltykovová přešla od bití k sadistickému mučení. Mučila a zabíjela především své služebné, vybírala si hlavně ženy. O jejím chování se veřejně vědělo, avšak vzhledem k jejímu postavení ve vysoké ruské šlechtě nemohl nikdo nic dělat.
Její zločiny se začaly vyšetřovat až v roce 1762, kdy byla konečně vyslyšena již několikátá stížnost od příbuzných obětí. Do té doby se díky jejímu postavení a dobře mířeným úplatkům vše takzvaně zametlo pod kobereček.
Zastavila ji až Kateřina Veliká
Stížnost se dostala až k nové carevně Kateřině Veliké. Ta se nezalekla konexí Saltykovové a ukázala tak novou éru ruského právního systému. Nařídila zahájit vyšetřování.
To ukázalo, že Saltyčicha ubila k smrti osmatřicet obětí, z toho pouze dva byli muži.
Ve skutečnosti však bylo mrtvých mnohem více. V době jejího působení za podivných okolností zmizelo přes sto dalších osob a stopy vedly právě k ní. Uplynulo ještě dalších šest let, než byla krutá vražedkyně zatčena a odsouzena.
Jelikož byl však v Rusku trest smrti o několik let dříve zrušen, byla nakonec odsouzena k doživotnímu pobytu za mřížemi. Úřady sice chtěly větší trest, ale jiná možnost, aby už nemohla nikoho umučit, nebyla.
Darja Nikolajevna Saltykovová zemřela ve vězení v prosinci 1801 ve věku jedenasedmdesáti let. Údajně zde porodila dítě jednomu ze strážných, o jeho osudu však nejsou záznamy.
Autor: Michaela Pauerová