Prázdniny podle Hitlera: Rekreační plážový areál Prora se měl stát dovolenkovou destinací německých dělníků. Nyní zde vzniká luxusní resort

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Prazdniny podle Hitlera Prora
Zdroj: Profimedia

Několik kilometrů nádherného nedotčeného pobřeží a dlouhé pláže s bílým pískem. Ubytování asi 150 metrů od pláže. Letovisko Prora, ležící na německém ostrově Rujána u Baltského moře však v turistických brožurách nikdy nefigurovalo. Má to co do činění s jeho historií. To se však může brzy změnit.

Na příkaz Adolfa Hitlera zde nacistická organizace Kraft durch Freude (Síla skrze radost), známá zkráceně jako KdF začala v letech 1936 až 1939 budovat největší prázdninové letovisko na světě. Cíl byl jasný – sladit a kontrolovat volný čas německé populace.

Seebad der 20 000

Nápad to byl opravdu megalomanský. Letovisko zvané Koloss von Prora mělo najednou ubytovat dvacet tisíc rekreantů z řad pracujícího německého lidu.

Nacistický architekt Clemens Klotz zde vyprojektoval osm obytných bloků s deseti tisíci dvoulůžkovými pokoji. Z každého byl výhled na moře. To vysvětluje obrovskou délku stavby, která se táhla celých čtyři a půl kilometru podél pobřeží.

Cukr a bič

Prora byla zamýšlena jako cukr v nacisty oblíbené metodě cukru a biče. Jako jakési uklidňující gesto, které mělo dostat lid na Hitlerovu stranu. Rekreační areál Prora měl německým dělníkům poskytnout množství volnočasových aktivit, zároveň však stále šířit nacistickou propagandu.

Hitler Blondi

Zdroj: Profimedia

Masový turismus

Jak projekt okomentoval server BBC, nacisté plánovali nejen masové vraždy, ale i masovou turistiku, v rámci svého pokusu indoktrinovat celé německé obyvatelstvo.

Plány projektu zahrnovaly kino, bazény a molo, kde by kotvily výletní lodě KdF. Hitlerova megalománie se projevila i v jeho požadavcích na koncertní sál.

Nacistický vůdce pověřil návrhem sálu architekta Ericha zu Putlitze. Koncertní sál byl navržen tak, aby pojmul všech dvacet tisíc rekreantů najednou. Hostit měl jak živá vystoupení, tak zde mělo být i několik oddělených pláten pro možnost souběžného promítání filmů.

Dalo by se říci, že Prora měla být jakýmsi prvním moderním prázdninovým letoviskem. Desetiletí před tím, než obdobná letoviska začala vyrůstat na pobřeží Španělska, Řecka a dalších států.

Projekt získal cenu na Světové výstavě

Projekt Clemense Klotze s názvem Seebad der 20 000 (Přímořské letovisko pro 20 000) byl dokonce oceněn na Světové výstavě v Paříži v roce 1937. Proru pomáhalo stavět přes devět tisíc dělníků. Výstavba začala v roce 1936, o tři roky později vše ukončila válka.

Památník megalománie

Prora dokonale reprezentuje megalomanství nacistického režimu a také jeho neschopnost. Když režim v roce 1939 podnítil druhou světovou válku, stavba byla ukončena.

Hitler umeni

Zdroj: Profimedia

Rozsáhlý komplex nebyl nikdy zcela dostavěn. Žádný turista z řad německého dělnictva si tak nikdy v přímořském letovisku pro dvacet tisíc lidí dovolenou neužil.

Prora rekreanty nikdy nevítala

Místo toho byly postavené obytné bloky využity převážně vojensky – například jako kasárna. Byl zde výcvikový tábor pro nacistickou vojenskou policii, později i pro sjednocenou německou armádu. Na konci války, během bombardování Německa se sem uchýlilo mnoho uprchlíků z okolních měst.

Komplex jistou dobu sloužil i jako sovětská vojenská základna. Později Prora fungovala jako uprchlický tábor, vojenská škola a v devadesátých letech bylo ve třetím bloku otevřeno muzeum a galerie. V jednom z bloků ve stejné době vznikla ubytovna mládeže YMCA. Areál však postupem času pustl, budovy chátraly a stávaly se terčem vandalů.

Prazdniny podle Hitlera

Zdroj: Ralf Roletschek, CC BY-SA 1.0 FI <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/fi/deed.en>, via Wikimedia Commons

Je škoda, aby areál v tak krásném místě chátral

Úřady proto rozhodly, že je čas otočit stránku a schválily plány, jak z Prory udělat moderní turistické letovisko u jedné z nejkrásnějších německých pláží.

Na protesty těch, kteří by Proru radši zachovali jako bizarní památku nacistického režimu, zazněla jasná reakce. Německo je plné památníků hrůzného režimu, proč mít další a nechat chátrat tak velikou část území.

Prodej soukromým investorům

Stát nakonec Proru neprodal jako celek, ale rozprodal ji kus po kusu soukromým subjektům. Velká část nového moderního turistického letoviska u Baltu už je zrekonstruována a postavena. Dokončení celé rekonstrukce je plánováno na příští rok.

Rekreační středisko pro bohaté

V bloku 1 vznikly výstavní byty zaměřené na prodej pro typicky německou luxusní klientelu. Na trh byly uváděny jako druhé domovy pro lidi z Hamburku a Berlína. V dalším z bloků je hotel s luxusními apartmány a lázněmi. Samozřejmostí jsou restaurace, obchody a bazény.

Blok 4 byl zrekonstruován na další prázdninové byty, ale naleznete zde i byty s asistenční službou pro seniory. V bloku 5 je nově zrekonstruovaná mládežnická ubytovna – jedná se o nejdelší hostel pro mládež na světě. I zbylé části budou většinou přestavěny na prázdninové byty a apartmány.

Nový život chce komplexu vdechnout i firma Metropole Marketing, která z něj chce mít jak jinak než středisko pro bohatou klientelu. „Minulost je minulost. Prora byla postavena nacisty, ale ti ji ke svému účelu nikdy nevyužívali. Místo je nádherné a lidi touží po návratu k přírodě a lokalitě, kde si mohou užívat její krásy,“ vysvětluje pro Daily Mail tiskový mluvčí společnosti.

Zdroj: theguardian.com, news.bbc.co.uk, dw.com, businessinsider.com, dailymail.co.uk
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články