Přestože ženám nebylo dovoleno bojovat v občanské válce, odhaduje se, že jich mohlo být tajně v armádě až 400. Jednoduše skryly svou identitu do mužského oblečení. A prošlo jim to.
Odvod do armády
Dostat se v mužském oblečení do války bylo v 19. století hodně jednoduché. Pokud měly ženy dost zubů a udržely zbraň, měly reálnou šanci, že budou odvedeny. Do války se hlásilo i mnoho mladých chlapců, kteří lhali o svém věku, a proto hladká a jemná tvář nebyla u vojáka ničím neobvyklým.
Příběh irského děvčete
A to je i životní příběh Jennie Irene Hodgers, která se narodila v roce 1843 v Irsku. Jennie se podařilo pod jménem Albert Cashier narukovat do armády Unie a bojovat během americké občanské války.
Život Jannie byl ale trochu jiný. Její převlékání začalo už v dětství a bylo to původně z praktických důvodů. Jako chlapec mohla pracovat v továrně na boty.
Její raný věk není úplně vyjasněný, ale po smrti matky pravděpodobně odcestovala jako černý pasažér do Illinois, opět v mužském oblečení. To jí v té době dávalo svobodu, po které toužila. Identitu Alberta Cashiera přijala ještě před příchodem války, aby mohla žít nezávisle.
Jako statečný voják
Po výzvě prezidenta Lincolna se Albert přihlásil k illinoiské pěchotě. V jeho dokumentech byla pouze poznámka, že je malého vzrůstu. Spolu s plukem, u kterého sloužil, se zapojil přibližně do čtyřiceti bitev. Byl dokonce zajat, ale podařilo se mu uprchnout.
Prapodivná je událost z roku 1863, kdy se během obléhání nakazil průjmem a byl léčený ve vojenské nemocnici. Ani tam k prozrazení nedošlo.
Během války pluk zdolal přes 14 tisíc kilometrů. Voják se vždy držel v táboře od ostatních dál a muži si zvykli, že dává přednost samotě. Nebyl jediný, kdo měl rád svůj klid. Albert Cashier se možná narodil jako žena, ale bojoval s muži až do čestného propuštění v roce 1865.
Situace po válce
Není jasné, proč to tak bylo, ale jisté je, že i po válce se Jannie rozhodla být nadále Albertem. V záznamu města Saunemin lze dohledat, že zde žil farmář Cashier, který si přivydělával drobnými pracemi pro město a dostával mzdu. Rodina, u které pracoval na farmě, mu časem nechala postavit malý domek.
Ze záznamu města vyplývá, že zde Albert Cashier žil přes 40 let. Pracoval jako správce kostela, hřbitovní dělník nebo pouliční lampář. Jako muž mohl také volit a měl nárok na veteránský důchod.
Odhalení
Na konci života pravda vyšla najevo. Vše začalo úrazem, kdy byl hospitalizovaný kvůli zlomenině nohy. Z nemocnice se přesunul do domova pro vojáky a námořníky. Tam se setkával s vojáky od svého pluku.
Poté, co se mu začala zhoršovat mysl, byl přesunut do nemocničního zařízení, kde konečně lékaři objevili pravdu. K zděšení Alberta ho donutili nosit dámské šaty, které celý život odmítal.
Jeho odhalení mělo za následek vyšetřování kvůli podvodnému získání penze, ale jeho bývalí druzi ve zbrani dosvědčili, že je opravdu tou osobou, která v jejich pluku bojovala. Penzijní rada mu nakonec důchod ponechala. Dokonce byl pohřben v uniformě s vojenskými poctami a na náhrobku má jméno, které si vybral.
Exekutorovi, který vyřizoval pozůstalost, trvalo 9 let, než vystopoval jeho pravou identitu. Mužem byl nejméně 53 let, a proto se o něm často mluví jako o trans vojákovi.
Zdroj: smithsonianmag.com, en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor. Lída Kropáčková