Skandál Billa Clintona: Co se vlastně dělo v oválné pracovně a proč ho to málem stálo křeslo?

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Clinton Bill
Zdroj: Shutterstock

V celé americké historii čelili takzvanému impeachmentu pouze tři prezidenti. Ústavní žaloba, která může prezidenta zbavit funkce, byla vydána na Andrewa Johnsona, Donalda Trumpa a také Billa Clintona. Právě u něj byla aféra nejpikantnější. Vyšetřování neobvyklých finančních transakcí přešlo až k vyšetřování intimního vztahu se stážistkou Monikou Lewinskou.

Bill Clinton kandidoval na funkci prezidenta Spojených států amerických v roce 1992. Od roku 1981 byl v této funkci vždy člen republikánské strany, Clintonovi jako demokratovi tak nikdo nedával příliš velké šance.

Originální kampaň

On však pojal svou předvolební kampaň jako nikdo jiný. Na rozdíl od svých konkurentů byl velmi otevřený a působil velmi sympaticky. Voliči ho mohli například vidět, jak hraje na saxofon v oblíbené americké talk show. To bylo do té doby nemyslitelné.

Ale už během kampaně se objevovaly zvěsti o jeho údajně příliš velké náklonosti k ženám. Konzervativním Američanům se to samozřejmě u ženatého kandidáta příliš nelíbilo. Přesto všechno se mu nakonec podařilo zvítězit a stát se 42. prezidentem Spojených států amerických.

Kupčení s pozemky se neprokázalo

Krátce po jeho nástupu do Bílého domu se objevil první skandál, který se týkal i jeho manželky Hillary. Byli obviněni, že v Arkansasu, kde předtím žili, byli zapojeni do nekalých obchodů s pozemky. Nic z toho se ovšem nepotvrdilo.

Clinton poté v klidu dokončil svoje první volební období. V roce 1996 se rozhodl opět kandidovat a svou pozici ziskem 49 % hlasů obhájil. V té době ale už v Bílém domě byla zaměstnaná neplacená mladá stážistka Monika Lewinská.

Intimní vztah s podřízenou

Ještě před druhým zvolením začal mít prezident s dívkou poměr, který podle jejího svědectví začal 15. listopadu 1995, kdy ji samotnou pozval do své oválné pracovny. Jejich vztah trval asi rok a půl.

Prezidentovo nestandardní chování vůči mladé dívce neuniklo ani tehdejším zaměstnancům Bílého domu. Při snaze ochránit pověst prezidenta byla Lewinská přeložena na práci do Pentagonu.

Paradoxně právě tento akt dal vzniknout jednomu z největších skandálů v amerických prezidentských dějinách.

Práce v Pentagonu jako začátek konce

Lewinská se tam totiž spřátelila s kolegyní Lindou Tripp, které se o vztahu s nejmocnějším mužem Ameriky svěřila. Její kamarádka ale nebyla obyčejná státní úřednice. Byla velmi loajálním zaměstnancem Clintonova předchůdce. Nového prezidenta neměla v lásce především kvůli jeho chování k ženám.

Hovory s mladou stážistkou si tak začala zaznamenávat. Nahrávky se poté dostali k Paule Jonesové, arkansaské úřednici, která obvinila Clintona ze sexuálního obtěžování. Ta je předala zvláštnímu vyšetřovateli Kennethu Starrovi.

Zapírání a nakonec přiznání

Na začátku vyšetřování oba aktéři svůj poměr popřeli. Prezident se dušoval, že s mladou stážistkou nikdy neměl sexuální styk. Do toho jeho manželka Hillary neustále opakovala, že se jedná o spiknutí, které má poškodit jejího manžela. Zanedlouho se ukázalo, jak hluboce se mýlí.

Vyšetřování pokračovalo dál a prezident si začal zřejmě uvědomovat, že se pravda nakonec stejně ukáže. Při své výpovědi před velkou porotou v roce 1998 uvedl, že měl s Lewinskou nevhodný vztah, ve kterém ale nebyl přítomen sexuální styk. V té době se přiznala také Lewinská.

Výbušná vyšetřovací zpráva

O měsíc později vydal vyšetřovatel Starr svou závěrečnou zprávu. Když se začala dostávat na světlo světa, lidé nemohli věřit svým očím. Dozvěděli se totiž velmi intimní detaily z milostného života stíhaného páru. Včetně toho, kdo komu prováděl orální sex a kde všude byl prezidentům doutník.

Na základě zprávy byl republikány na půdě Sněmovny reprezentantů vyvolán impeachment, tedy snaha o zbavení prezidenta funkce. Nejpádnějším argumentem ale tehdy bylo, že lhal před velkou porotou, kdy pod přísahou tvrdil, že s Lewinskou nic neměl.

K impeachmentu byly zapotřebí dvě třetiny hlasů tehdejšího Senátu. Ty se ale nakonec nedaly dohromady a k prezidentově odvolání tedy nedošlo. Clinton ve funkci pokračoval, ale skvrna na jeho pověsti nikdy nezmizela.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články