Skutečný Willy Wonka dával dětem otrávené cukroví. Jeho počínání si vyžádalo 21 obětí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
willy wonka
willy wonka

William „Billy“ Hardaker, tak znělo jméno jednoho prodavače cukrovinek, jež jsou ve Velké Británii, Kanadě či USA známé jako „humbugs“. Jedná se o pruhované bonbony s mátovou příchutí. Tento člověk ale sladkostmi nedělal radost, naopak.

Billy ale nepatřil tak úplně mezi špičku. Své sladkosti sice rád rozdával chudým a zbídačeným dětem v Bradfordu, v jehož centru měl obchod, ale kvalitou bohužel dost zaostávaly.

Cukr bylo drahé zboží, a tak někteří začali sladkosti šidit

V jeho době, tedy ve viktoriánské Anglii 19. století, byl cukr přezdívaný bílé zlato, jelikož si ho mohli dovolit jen ti nejbohatší a nejlépe postavení.

Ne každý dosáhl na toto drahé zboží z Indie. Proto si prodejci z nižší třídy museli poradit jinak.

Patřil mezi ně samozřejmě i Billy. I ten se nechal unést vidinou levných bonbonů, a tak je objednával od výrobců, kteří si s jejich kvalitou moc nelámali hlavu.

Do laciných bonbonů se vesele, ale potají přimíchávala směs v Anglii zvaná jako „duff“.

Billy tedy poslal svého spolupracovníka, aby onu směs sehnal u prověřeného lékárníka. Jenže ten byl zrovna nemocný, a tak se dotyčného ujal obsloužit jeho mladý asistent.

Bohužel mu místo žádané směsi omylem prodal oxid arzenitý. Což je také látka bez chuti a zápachu, nicméně velmi toxická.

Levné bonbony byly omylem otrávené

V ten osudný den roku 1858 Billy nevěděl, že začal prodávat nebezpečné sladkosti. Bohužel následky hned první várky takto ošizených bonbonu byly fatální.

Zhruba dvě stě lidí se otrávilo látkou, která se kdysi používala jako součást jedu na krysy. Dvacet jedna z nich potom na následky intoxikace zemřelo.

První oběti, dvě děti, se chvíli považovaly za případy úmrtí na choleru, která v tu dobu v Anglii řádila. Později se ukázalo, že za to mohl právě jed v Billyho bonbonech.

Otrávil se i samotný muž, který si vždy pochutnával na zboží ze svého krámku.

Padlo obvinění, přesto z toho všichni vyvázli

Billy, jeho spolupracovníci a několik dalších lidí bylo obviněno z hromadného zabití, ale pro svou nekompetentnost byli zase propuštěni.

Tyto hromadné otravy způsobily v Británii společenské pobouření, které vedlo k několika právním reformám, jež regulovaly množství škodlivých látek v potravinách.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články