Vasilij Stalin byl synem ruského revolucionáře a vůdce Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina. Vztah s jeho otcem nebyl nikdy ideální, to mu ale nebránilo užívat si život protekčního dítěte. Jeho neřízený životní styl skončil jeho smrtí v pouhých 40 letech.
Vasilij se narodil své matce Naděždě a otci Josifovi v roce 1921. Oba jeho rodiče byli velmi aktivní v politice. Což se ukázalo jako první kámen úrazu. Naděžda byla vysoce postavená členka komunistické strany, dokonce sloužila jako Stalinova tajemnice.
Vasilij byl spíše na obtíž
Ani po narození syna na tom nechtěla nic měnit, to se však nelíbilo jejímu manželovi. Ten chtěl, aby zůstala doma a starala se o syna a následně i o dceru Světlanu.
Žena však neustoupila a dětem najala chůvu. Ze Stalina se mezitím stal vládce Sovětského svazu, což prakticky znamenalo vládu nad téměř šestinou zemského povrchu.
Vasilij nebyl první Stalinův syn, diktátor byl již jednou ženatý a z prvního manželství měl syna Jakova. Značná ignorace od otce, ale také od matky způsobila Vasilijovu značnou labilitu.
Jeho sestra často vzpomínala, že rád ničil věci a rozbíjel její panenky. Konečnou ránu jeho psychickému zdraví ale zasadila smrt matky, která se údajně střelila do srdce.
Vojenská kariéra
Vasilij se po škole chtěl stát pilotem, nastoupil tedy do školy. Tam mu ale byly zařízeny speciální podmínky, nemusel spát v kasárnách a dostával jídlo navíc. Když se to dozvěděl jeho otec, zuřil a mladíka nechal okamžitě zaslat zpět do kasáren.
Jako mladý důstojník začal značně holdovat alkoholu a ženám. V kolektivu nebyl příliš oblíben, ostatní důstojníci ho totiž po právu podezírali, že na ně donáší. Zanedlouho se mladý Stalin oženil, ale ani manželství mu nezabránilo v opíjení a mimomanželských radovánkách.
Během druhé světové války se Vasilij přidal k armádě a skutečně bojoval. Netrvalo to však dlouho. Stalinův první syn Jakov byl zajat Němci, což pro Stalina byla nesnesitelná potupa.
Rozhodl tedy, že Vasilij nesmí do žádného skutečného boje. Ani to mu však nezabránilo postupovat stále výše, nakonec povýšil až na plukovníka.
Největší problém byl alkohol
Vzhledem k jeho nízké vojenské morálce, tedy že byl málokdy střízlivý, několik týdnů nepřišel do práce a proháněl každou sukni, se dá předpokládat, že povýšení byla jen snaha ostatních plukovníků zavděčit se jeho otci. Nakonec do druhé světové války přece jen zasáhl a sestřelil dva německé letouny.
Získal tak hodnost generálporučíka. Jednou vedl vojenskou operaci, a to bez potřebného školení, kterého se musí účastnit každý generál. Navíc byl pod vlivem alkoholu. Mise tehdy nedopadla dobře a zemřeli při ní dva piloti. Spravedlnost jej ale dostihla až po smrti jeho otce.
Když nad ním jeho otec již nedržel ochrannou ruku, byl Vasilij obviněn z nedbalosti a zpronevěry vojenských prostředků, a nakonec uvězněn.
Jeho celoživotní pití si začalo vybírat svou daň a jeho zdravotní stav se ve vězení prudce zhoršil. Nakonec se nad ním slitoval Nikita Chruščov a nechal ho propustit. To však jen znovu podnítilo jeho pití, které ho nakonec za necelé dva roky usmrtilo. Bylo mu 40 let.
Zdroj: allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá