Svržení atomové bomby na Hirošimu: Na palubě bombardéru byl i voják českého původu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bombardovani cech
Zdroj: Profimedia

Spojené státy americké shodily dvě atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki během poslední fáze druhé světové války v Pacifiku. Obě jaderné pumy byly jedinými jadernými zbraněmi, které kdy byly použity ve válce. Bombové útoky zabily v Hirošimě okamžitě asi 70 000 lidí, následkem dlouhodobých účinků pak zemřelo až 200 000 lidí.

6. srpna tohoto roku to bude již sedmdesát šest let, kdy nad Hirošimu zamířil bombardér B-29 Enola Gay nesoucí atomovou pumu Little Boy (Chlapeček). Na této misi se podíleli i dva muži s českým původem.

První z nich byl brněnský rodák Georg Placzek – fyzik, který pomáhal bombu sestrojit. Druhý seděl přímo na palubě letadla a navigoval bombardér na cíl. Řeč je o Josephu Stiborikovi, synovi českých rodáků.

Joseph S. Stiborik sloužil jako seržant v 393. bombardovací peruti, která byla součástí 509th Composite Group. Pracoval jako operátor radaru na bombardéru Enola Gay. Pomáhal navigovat letadlo a sledovat nepřátelská letadla. Stiborik sice neměl příliš průbojnou povahu, jeho jméno však v žádné z historických publikací o misi bombardéru Enola Gay nechybí.

Joseph Stiborik se narodil 21. prosince 1914 v Hallettsville v Texasu rodičům Antonínu a Cecílii Stiboříkovým. Otec pracoval v USA jako redaktor českých krajanských novin. Matka zemřela, když bylo Josefovi šest let. Spolu se svými třemi sestrami vyrůstal v Tayloru v Texasu.

Joseph studoval na texaské universitě. V roce 1938 se oženil s Helen Cocekovou, která byla též potomkem českých rodičů.

Již v mládí toužil stát se letcem

Bohužel mu jeho sen stát se letcem znemožnila dědičná barvoslepost, a pro povolání letce tak byl odmítnut. Příležitost splnit si svůj sen však přišla v druhé světové válce.

V roce 1942 se dobrovolně přihlásil do armádního leteckého sboru. Byl poslán do školy pro obsluhu leteckých radarů, aby se naučil ovládat radarové systémy v amerických armádních letadlech.

Během pobytu v Pensacole na Floridě ho oslovil plukovník Paul Tibbets. Přesvědčil ho, aby se připojil k 509th Composite Group, které velel, a k posádce Enola Gay. Jednotka byla vytvořena v prosinci roku 1944 právě s cílem shodit atomové bomby na Japonsko a Německo.

Posádka velmi tvrdě pracovala a Stiborik se se svými kolegy mimo jiné učil manévrovat a zacházet s letadlem za podmínek po atomovém výbuchu. Netušili však, proč to dělají.

Filmový štáb jako z Hollywoodu

Týden před bombardovací misí se každý člen posádky musel naučit nazpaměť mapy. V noci před misí se pak účastnili katolické mše.

Když se posádka Enola Gay 6. srpna 1945 připravovala ke vzletu, bylo to za účasti velkého filmového štábu. Ten vše zaznamenával na kamery jako začátek historické mise.

Posádka do poslední chvíle netušila, co se chystá udělat

To, kam letí a jaký je vlastně cíl mise, se posádka dozvěděla až v polovině cesty. Co všechno může atomová puma způsobit, netušili až do chvíle jejího svržení.

Proběhl sice pokusný jaderný výbuch v Novém Mexiku, ale nikdo přesně nevěděl, co lze od bomby přesně čekat. Po jejím svržení na Hirošimu tak byli všichni v šoku.

Stiborik byl ze služby propuštěn v listopadu 1945 a vrátil se za rodinou do Texasu. S manželkou se usadili a měli dvě dcery.

Přestěhovali se do Rockdale a Joseph zde pracoval pro společnost Industrial Generating Company. Zemřel v roce 1984 v texaském Rockdale v nedožitých sedmdesáti letech na srdeční infarkt.

Klíče od bombardéru

Jeho dcera má prý dodnes klíče od Enola Gay, které si Joseph schoval po jednom z přistání do kapsy a zapomněl na ně.

Zdroj: atomicheritage.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články