Franceska Mann si představovala svůj život dlouhý, šťastný a plný tance. Odmalička žila tancem, vyhrávala soutěže a díky svému půvabnému vzhledu se stala rychle oblíbenou. Její nadějný život ale ukončili Němci po roce 1939.
Už ve svých dvaceti letech se stala Franceska Mann hvězdou tanečního klubu Melody Palace Night. Jenže potom Němci napadli Polsko a ona se jakožto Židovka musela skrývat.
Díky světlejší pleti se jí dařilo nějaký čas utíkat před Hitlerovými stoupenci. Když se přišlo na to, kým skutečně je, žila asi rok ve varšavském ghettu s dalšími asi čtyřmi sty tisíci Židů. A tam pochopila, že ji žádná nadějná kariéra nečeká.
Uvěřila lži, putovala rovnou do koncentráku
V roce 1941 Němci přesvědčili desítky Židů lstí k tomu, aby se sami udali. V Hotelu Polski měli podle původní informace dostat všichni, kteří se dostaví, za menší finanční obnos papíry zajišťující únik do Ameriky.
Mann měla našetřeno ještě ze své kariéry. Peníze, které jí nikdo nesebral a měla je poschovávané, kde se dalo, se rozhodla chytře využít. Bohužel se ukázalo, že to nebylo tak chytré využití, jak se zdálo.
Společně se stovkami dalších nastoupila do vlaku, který měl ovšem konečnou v Osvětimi. Ihned po příjezdu jí došlo, že je zle. Navíc měli být všichni nově příchozí posláni rovnou na smrt.
Bránila se a způsobila paniku. Ženy se k ní přidaly v naději, že něco zmůžou
Němci poslali ženy do sprch. Většina jich tehdy netušila, že jde ve skutečnosti o plynové komory, ale Francesca cítila nebezpečí a rozhodla se jednat. Když se před vstupem do sprch svlékala velmi pomalu, přilákala pozornost strážců.
Josef Schillinger a Wilhelm Emmerich, dva Němci, kteří měli ženy na starost, k ní přišli, aby ji popohnali. V té chvíli žena udeřila jednoho z nich svou botou na podpatku do tváře.
Podařilo se jí sebrat jeho pistoli a začala kolem sebe střílet. Schillingera zasáhlo několik kulek do břicha, Emerichovi poranila bývalá baletka nohu. V nastalém zmatku se k ní přidaly i ostatní ženy.
Mlátily všechny stráže kolem sebe, čím mohly, tak nějak tušily, že nemají co ztratit. Jednomu z mužů odrhly celý nos, jiného prý téměř skalpovaly. Jenomže Němci byli logicky v přesile.
Přivolaná stráž situaci rychle uklidnila. Ženy byly zpacifikovány, některé se uklidnily téměř dobrovolně, jiné bojovaly, dokud nebyly postřeleny či omráčeny. Ve výsledku jejich vzpoura nepřinesla nic než bolest.
Němci byli samozřejmě jednáním všech žen rozrušeni a naštváni. Všechny, které se účastnily potyčky, byly ještě ten den popraveny. Smrt by je pravděpodobně čekala i tak, ale pokud měly nějakou naději na oddálení, tímto se o ni připravily.
Jak skončila Francesca Mann? Podle jedné verze byla zastřelena přivolanou stráží. Podle jiné se zabila sama ukradenou zbraní. Jisté ale je, že skončila s kulkou v hlavě, nikoliv v plynové komoře.
Autor: Šárka Cvrkalová