Nastavte si kalorický deficit tak, abyste se vyhnuli jojo efektu
Kalorický deficit vás může dovést k vytoužené postavě. Pojďte se s námi podívat, jak nastavit jeho správnou hodnotu.
BMI vám prozradí, zda potřebujete zhubnout
Přijímá-li lidský organismus méně kalorií, než dokáže za den spálit, dostává se tělo do kalorického deficitu. Ten při správném nastavení může zajistit snížení tělesné hmotnosti. Rozdíl mezi jednotlivými hodnotami ale nesmí být příliš velký.
Pokud si chcete vypočítat vhodný kalorický deficit, ideální je na začátku využít BMI kalkulačku. Zjistíte tak hodnotu, která určuje, jaký je poměr tělesné hmotnosti na vaši výšku. Tento index sice nebere v potaz poměr svalů či tuků v těle, pomáhá stanovit pomyslnou startovní čáru pro vaše hubnutí. Zjistíte díky němu, zda je vaše tělesná hmotnost příliš nízká, vysoká, nebo tak akorát.
Energii spalujeme i bez cvičení
To, kolik kalorií člověk denně přijme, záleží na jeho stravování. Při počítání kilokalorií je ideální na začátku poctivě zapisovat každou ze snědených potravin a vypočítat celkový denní příjem. Práci vám usnadní keto dieta nebo jídelníček přímo na míru.
Počítání je důležité i u energetického výdeje. Ten není tvořen pouze naší vědomou fyzickou aktivitou. Zásadní je i takzvaný bazální metabolismus. Ten uvádí hodnotu spálené energie, kterou naše tělo potřebuje pro své běžné fungování. I když se ani nezvednete z gauče, spálíte určité množství kalorií. Minimálně ty by tělo mělo každý den doplnit.
S kalorickým deficitem se to nesmí přehánět
Laicky lze říci, že pokud budou přijaté kalorie nižší než vydaná energie, člověk začne hubnout. Zásadní je správné nastavení kalorického deficitu. Pokud je vysoký, může dojít ke zpomalení metabolismu, které překazí jakékoliv hubnutí, popřípadě v budoucnu může vést až k jojo efektu. S malým kalorickým deficitem je člověk v hubnoucím režimu. Hubnutí jde ale pomalu, nebo vůbec. A tak dochází k demotivaci a často i ke skoncování se snahou snížit svou tělesnou hmotnost.