Někdy se to zkrátka nahrne. Přijde vyúčtování za energie s doplatkem, do toho děti potřebují něco na tábor nebo do školy, vyčíhla si vás městská policie a dostali jste pokutu za parkování, plus do toho klidně ještě nějaký výdaj. Výplata se rozplynula, ani nevíte jak – a to jste ještě nezaplatili vše, o nákupech jídlo na tento měsíc ani nemluvě. Pojďme si ukázat, jak snadno se dá podobná situace řešit.
Máte rezervy? To je ta nejlepší varianta!
Jistě jste to slyšeli už mnohokrát: bez finančního polštáře se žije jen velmi těžko. Jakmile nemáte rezervy, každá výjimečná situace vás vyhodí z bezpečných finančních kolejí – a dostane vás do zbytečného stresu. Kdo má rezervy, sáhne do nich – a je vyřešeno. Jestli jste s tvorbou úspor ještě nezačali, podívejte se, jak na to.
Možná vám půjčí někdo z rodiny, z okolí
Pokud není kam sáhnout pro odložené finanční prostředky, zkusit můžete v první řadě rodinu a kamarády. Většinou blízcí lidé rádi pomohou i v takto nepříjemné situaci. Ale samozřejmě pouze za situace, že jste je již dříve nezklamali, že nerozhazujete zbytečně a že mají alespoň trochu jistotu, že jim půjčené peníze opravdu vrátíte.
Splácení si můžete pohodlně rozložit do několika měsíců – a tím zvýšené náklady rozpustit v čase. To obecně platí i u půjček od bank a nebankovních společností. A stejně tak v obou typech zadlužení platí, že se bude hodit písemná smlouva. U bank a nebankovek je samozřejmě nutností – ale vhodné je sepsat ji i při půjčce v rodině nebo mezi známými.
Pokud se vejdete do 20 tisíc, spraví to půjčka před výplatou. Ta je někdy dokonce zdarma!
Jestliže se nakupené výdaje vejdou do 20 – 30 tisíc korun, je velmi snadné vyřídit si půjčku před výplatou. Právě pro tuto kategorii půjček je totiž typická vysoká rychlost vyřízení a poskytnutí peněz, ovšem též vysoká schvalovatelnost. Podrobný přehled takovýchto úvěrů, jejich ceny a také podmínek poskytnutí (i splácení) naleznete zde.
Možná teď oponujete, že jde přece o jedny z půjček nejnákladnějších, takže za ně přeplatíte poměrně vysokou částku. To je sice pravda (poskytovatelé vyrovnávají zvýšené riziko těchto úvěrů právě jejich vyšší cenou), jenže je tu též docela široká nabídka půjčky zdarma, která se poskytuje novým klientům formou půjčky do výplaty, ovšem bez jakýchkoliv úroků a poplatků.
Dlužník v tomto případě vrátí jen částku, kterou si vypůjčil. Nic navíc. Podmínkou ale je splacení vypůjčené částky do 30 dní. Z peněz, které byste vrátit nestihli, byste pak samozřejmě platili poplatek za pozdní splátku. Jak vysoký? To si každý z poskytovatelů stanovuje sám. Jakmile je prodlení se splátkou delší než 3 měsíce, smí si poskytovatel naúčtovat jen částky povolené zákonem o spotřebitelském úvěru (zejm. § 122).
Využijte kreditní kartu
Klienti banky s dostatečnou úvěruschopností mohou uspět se žádostí o kreditní kartu. Ta nabízí delší období pro půjčení peněz zdarma, navíc se zdarma půjčka z kreditní karty může opakovat každý měsíc. Bezúročné období trvá 40 – 55 dní – podle toho, jak má banka tuto službu nastavenu.
Majitel kreditní karty může kdykoliv využít peníze, které mu banka předschválila. Opakovaně a až do dosažení stanoveného limitu. Ten někdy dělá 20 000 Kč, u bonitnějších klientů se šplhá na stovky tisíc korun. Jedinou nevýhodou kreditní karty je nástup velmi vysokých úroků po té, co skončí bezúročné období, přitom klient stále nevrátil čerpanou částku.
Proto jakmile z kreditní karty čerpáte vyšší částku, o níž předem víte, že nestihnete do 45 – 55 dní vrátit, je výhodné si včas zajistit její refinancování na běžný spotřebitelský úvěr, který má mnohem nižší úročení než kreditka po uplynutí doby splatnosti. Úrok je často i třetinový. Kombinací kreditní karty a spotřebitelské půjčky si případné vyšší zadlužení výrazně zlevníte. Díky delšímu splácení si zvýšené výdaje rozložíte do delšího období, a tím si nepříjemnou situaci o dost usnadníte.
Autor: redakce