Retro interiéry se dnes těší velké oblibě. Lákají nás nejen svou originalitou, ale také jistou dávkou nostalgie. Stejně jako u jiných interiérových stylů i tady ovšem platí, že je třeba zařizovat domov s citem a s retro kousky to nepřehánět. Jak na to, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku?
Retro interiér není muzeum
Moderní retro bydlení není přesnou kopií interiéru ze 70. let minulého století ani socialistickou expozicí z muzea. Naopak se jedná o harmonické propojení starých vintage kousků s těmi moderními. Vše je tak třeba promyslet do posledního detailu, abyste získali skutečně atraktivní výsledek. Zvažte, jaké prvky byste rádi zakomponovali. Bude to staré křeslo, ve kterém si četla ještě vaše babička, nebo jídelní set z prvního bydlení vašich rodičů? Přesně takové kousky do retro interiéru patří, měly by tam ovšem náležitě zapadnout a jen dokreslit atmosféru útulného bydlení.
Jak vypadají retro interiéry?
Pro retro styl jsou typické oblé tvary a výrazné barvy. Patří sem právě už zmíněné historické kousky, nejlépe takové, které prošly pečlivou renovací. Seženete je nejen na půdách svých rodičů a prarodičů, ale třeba i po bazarech. Alternativně je k dispozici široká nabídka nového nábytku v retro stylu, tam ovšem může chybět citová hodnota, která retro interiérům dodává ono potřebné kouzlo. V retro interiérech se často objevují dřevěné podlahy a koberce se vzory, polstrovaná křesla nebo pestrobarevné tapety. Inspirujte se v domácnostech z minulého století. Za retro dnes nejčastěji považujeme období od 50. do 90. let.
Jak interiér vybavit a na co si dát pozor?
Ještě než vyrazíte na první průzkumy bazarů a začnete prohledávat půdy a sklepy všech příbuzných, zamyslete se nad požadovaným výsledkem. Přemýšlejte nad barvami, materiály i rozložením interiéru. V retro interiérech se nemusíte bát ani takových odstínů, jako jsou světle modrá, růžová, hořčicově žlutá nebo olivově zelená, jen je třeba si ohlídat, aby k sobě použité barvy ladily. Nebojte se přidat dřevo, které si dobře rozumí snad se všemi barvami a materiály. Podobně je na tom i kov, který v interiérech vypadá velmi dobře. V době, která dnešní retro styl inspirovala, byl také velmi populární plast. I ten tedy můžete do svého interiéru zakomponovat, například v podobě moderních jídelních židlí.
Oblíbený je vzdušnější nábytek, tedy křesla, pohovky, stoly i komody s nohami. Právě tyto kousky se v retro stylu shánějí poměrně snadno. Pokud do toho chcete jít skutečně naplno, sáhněte i po retro spotřebičích. Tady už určitě nemáme na mysli použité dobové kousky, ale jejich zcela nové verze. V retro stylu dnes seženete nejen trouby nebo lednice, ale i menší spotřebiče, jako jsou rychlovarné konvice, mixéry a podobně. Retro spotřebiče se vyznačují už zmíněnými oblými tvary a také barvami, v tomto případě nejčastěji pastelovými odstíny.
Kromě nábytku a spotřebičů hrají důležitou roli doplňky. Nezapomeňte, že často jsou to právě ty nejmenší detaily, které promění běžný byt nebo dům ve skutečný domov. V retro interiéru můžete kombinovat nejen vintage, ale také moderní bytové doplňky. Zkuste se tak poohlédnout nejen po starých plakátech, plechových cedulích nebo vinylových deskách, ale třeba i po polštářích a plédech v barvách vašeho interiéru nebo moderních textilních lustrech.