Oblíbené newyorské Times Square, často nazývané „křižovatka světa“, je doslova zářícím místem. Plné obchodů, restaurací, hotelů a firem, to vše lemované typickými světelnými reklamami. Nebylo však vždy takové jako dnes. Po celá desetiletí, ve druhé polovině minulého století, bylo vrcholem špíny a neřestí.
Ulicím této nepříliš bezpečné části města tehdy vévodily striptýzové bary, sexshopy a peep show. Vládli zde drogoví dealeři, pasáci a na své zákazníky čekaly desítky prostitutek.
Po více než deset let špinavé ulice Times Square děsil brutální sériový vrah. Za své činy a způsob provedení vražd si získal přezdívku „Rozparovač z Times Square“, „Americký Jack Rozparovač“ či „Torzo Killer“.
Těla svých obětí totiž většinou rozřezal a odstranil jejich hlavy a končetiny. Takto Richard Cottingham zabil v letech 1967 až 1980 nejméně jedenáct žen. Sám však tvrdí, že spáchal 85 až 100 vražd.
Vedl dvojí život
Navzdory svým zločinům působil na své okolí Cottingham zcela normálně. Udržoval si dobrou práci a měl rodinu. Mezitím se však procházel ulicemi Manhattanu a lovil své oběti, přičemž jeho „základnou“ bylo Times Square.
Richard Cottingham měl normální dětství
Jeho dětství a dospívání bylo na rozdíl od většiny sériových vrahů bez poskvrny. „Neřídila ho fantazie, jako mnoho sériových vrahů. Byly to impulzivní zločiny, což hodně ztěžuje nalezení spojení mezi nimi,“ řekl expert na kriminalitu Petr Vronsky.
Richard Cottingham se narodil v roce 1946 v Bronxu a se svými rodiči a třemi sestrami vyrůstal v River Vale v New Jersey. Zpočátku byl spíše samotářské dítě. Na střední škole si však našel kamarády a byl také úspěšným závodníkem na dlouhé tratě ve školním běžeckém týmu.
V práci preferoval odpolední směny
Po škole začal nejprve pracovat pro svého otce a od roku 1966 byl zaměstnán jako počítačový operátor pro Blue Cross Blue Shield na Manhattanu. Zde pracoval až do svého dopadení v roce 1980. Nadřízení ho považovali za spolehlivého zaměstnance. Své oběti si však většinou vyhlédl právě při své večerní cestě z práce.
Byl to rodinný typ
S manželkou se vzali v kostele v roce 1970 a společně vychovávali tři děti. Až na pár menších obvinění, jako bylo řízení v opilosti a krádež, neměl nikdy vážné problémy se zákonem. Sousedé ho popisovali jako milujícího otce, který své děti vždycky doprovázel při halloweenském koledování.
Dekapitované mrtvoly
V prosinci 1979 byli hasiči přivoláni k požáru v hotelu poblíž Times Square. Při prohledávání hořících pokojů objevili těla dvou žen ležící na posteli.
Všude byl hustý dým a ženy vypadaly, že se jen nadýchaly kouře. Hasiči je rychle vynesli ze zakouřené místnosti ven. Když se jeden z nich chystal zahájit resuscitaci, zděšeně zjistil, že drží jen tělo bez hlavy. Druhá žena byla rovněž rozřezána.
Těla byla nasáklá hořlavinou a zapálena. Jedno z těl bylo identifikováno jako místní prostitutka, druhá teprve šestnáctiletá dívka nebyla nikdy jednoznačně identifikována. Vraždy se podařilo spojit s dalším, stejně provedeným zabitím mladé prostitutky, ke kterému došlo ve téže oblasti před rokem. Jinak však policie neměla žádné stopy.
O necelý půlrok později bylo v hotelu v New Jersey nalezeno další tělo mladé prostitutky. Spoutané, pokousané, zbité a udušené. Tentokrát bylo tělo celé. O pouhých osmnáct měsíců později volali zaměstnanci policii znovu do stejného hotelu. Personál nevěděl přesně, co se děje, ale slyšeli výkřiky vycházející z jednoho z pokojů.
Chtěl trestat prostitutky
Když policie vtrhla do pokoje, našla Cottinghama, který se právě chystal zabít svoji oběť. Osmnáctiletou prostitutku Leslie O’Dellovou si vyhlédl v ulicích Manhattanu. Nabídl jí sto dolarů, když s ním půjde na hotelový pokoj.
Jakmile byli v místnosti, ihned ji spoutal a začal ji mučit. Chtěl ji tak prý potrestat právě za prostituci a zmínil, že stejným způsobem potrestal již několik dívek před ní. Tentokrát se naštěstí objevila policie včas, jinak by se O’Dellová zařadila mezi další oběti Rozparovače z Times Square.
Po Cottinghamově zatčení se policii podařilo propojit několik předešlých vražd a spojit je s obávaným Rozparovačem z Times Square. Bylo jasné, že Cottingham žil opravdu dvojí život.
Zjistilo se, že nedlouho před požárem zažádala jeho manželka o rozvod, jelikož zjistila, že krátce po narození třetího dítěte měl manžel několik aférek. Začal také navštěvoval místní swingers kluby.
Zvrácená spravedlnost
U soudu Cottingham přiznal, že je posedlý sexuálním násilím. Mimo tuto motivaci k zabíjení také tvrdil, že jeho zločiny jsou jakousi zaslouženou morální spravedlností vůči ženám vykonávajícím nejstarší řemeslo. Jenže jak se později ukázalo, některé z jeho obětí nikdy jako prostitutky nepracovaly.
První obětí byla jeho sousedka – vdaná žena a matka, kterou Rozparovač z Times Square uškrtil v roce 1967 po cestě do kostela. Zabil také radioložku, která pracovala poblíž hotelu, ve kterém usmrtil několik svých obětí. Až o několik desetiletí později se Cottingham přiznal k dalším vraždám několika školaček v New Jersey.
Přiznal se k nevyřešenému dvojnásobnému únosu
Teprve v dubnu tohoto roku se, nyní již pětasedmdesátiletý Rozparovač z Times Square, veřejně přiznal k dalším vraždám. V roce 1974 utopil dvě školačky ve vaně v motelu. Poté nechal jejich těla v lesích v Montvale.
Richard Cottingham do dnešního dne u soudu přiznal jedenáct vražd, ale obětí bude zřejmě mnohem více. Doživotní trest si odpykává ve státní věznici New Jersey v Trentonu.
Zdroj: grunge.com, en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, eu.northjersey.com
Autor: Michaela Pauerová