Je to více než padesát let, kdy v Anglii došlo k prvnímu známému únosu, kdy pachatelé požadovali astronomické výkupné. Přepočítali se ale už na začátku, protože unesli špatnou ženu. Jak případ zmizení Muriel McKay dopadl?
Bylo ráno 29. prosince roku 1969, když z domu ve Wimbledonu zmizela žena v domácnosti Muriel McKay. Nepřátele neměla, pravidelně chodila do kostela a jako vzorná manželka a matka se starala o svou rodinu.
Prázdný dům a nepořádek
Když se její manžel vrátil ten večer domů, zjistil, že jsou odemčené přední dveře, telefon byl vytržen ze zdi a věci z manželčiny kabelky ležely rozházené po zemi. Pochopil, že se stalo něco vážného, a okamžitě oznámil zmizení manželky.
Z domu se neztratily žádné šperky. Podle toho, co policisté v domě našli, velmi rychle případ překvalifikovali na únos. Když v domě ještě během noci zprovoznili telefon, ihned začal zvonit. Ozvali se v něm únosci pod přezdívkou M3 a požadovali astronomické výkupné ve výši jeden milion liber.
Dnes by taková částka znamenala něco přes dvacet milionů liber, což vypovídá o tom, jak vysoká suma to byla. A proč zrovna Muriel? Byla to chyba. Únosci původně chtěli unést ženu mediálního magnáta Ruperta Murdocha Annu.
Velká chyba únosců
Místo toho však unesli manželku jeho pravé ruky. Alick McKay pocházel z manželkou z Austrálie a v Británii pracoval jako šéf News Limited spadajících do mediální skupiny Murdocha. V době, kdy k únosu došlo, jezdil z práce vypůjčeným vozem Rolls-Royce Murdocha, a zřejmě proto došlo k omylu.
Nevinná žena se tak zcela náhodou stala obětí zločinu a únosci k ní zřejmě nebyli vůbec ohleduplní. Hned druhý den přišel jejímu manželovi dopis psaný rukou Muriel, ve kterém ho prosila, aby něco udělal a dostal ji domů.
Následující týdny probíhala komunikace mezi únosci a rodinou Muriel. Vše pod dohledem policie. Měsíc po únosu vydali únosci pokyny pro syna Muriel a Alicka Iana, který měl předat výkupné. Policie rozhodla, že jeden z jejich mužů se bude za Iana vydávat a s falešnými bankovkami jezdil podle pokynů únosců od telefonní budky až po výpadovku mimo Londýn, kde měl kufr zanechat. Jeho auto pronásledovali policisté na motorkách v přestrojení za Hells Angels, ale únosci vše prokoukli. Předání tak nedopadlo podle plánu.
Dva neúspěšné pokusy o předání výkupného
Následoval další pokus, kdy měl předat peníze sám Alick s dcerou Dianne. Policie opět rozhodla, že budou nasazeni dvojníci, kteří měli nechat peníze v garáži v Hertfordshire. Naneštěstí si ale odložených kufrů všiml kolemjdoucí a nahlásil je místní policii. Ta kufry odvezla pryč dříve, než přijeli únosci.
Zdálo se, že je vše ztraceno, ale místo bylo dlouhou dobu monitorováno a detektivové zaznamenali modré Volvo, které podezřele často jezdilo kolem místa předání. Po sledování je vůz zavedl na odlehlou farmu patřící Arthuru Hoseinovi pocházejícímu z Trinidadu. Na farmě žil s manželkou a mladším bratrem.
Policie našla sérii důkazů, které ukazovaly, že únosci jsou právě Arthur a jeho bratr Nizamodeen. Blok s vytrhanými stránkami potřísněný slzami, které odpovídaly dopisům, jež dostal Alick od manželky. Dále pak zjistili, že otisky prstů
Arthura se shodují s otisky prstů na novinách, které našli v domě McKayových po únosu.
Tresty padly, ale tělo se nikdy nenašlo
Oba bratři tak byli obviněni a postaveni před soud, ale hlavní důkaz stále chyběl. Po Muriel se slehla zem. Nikde na farmě se nenašly žádné její stopy, a to ani po důkladném několikatýdenním pátrání, kdy policie obrátila farmu vzhůru nohama.
Motivací k únosu měly být finanční potíže krejčího Arthura Hoseina, který se po shlédnutí rozhovoru v televizi s mediálním magnátem Murdochem rozhodl unést jeho manželku.
Vinu před soudem svalovali jeden na druhého, ale ukázalo se, že hlavním strůjcem byl starší Arthur. V říjnu roku 1970 si vyslechli trest za únos, vydírání a vraždu v délce odnětí svobody na doživotí. Dodnes se nepřišlo na to, kde ukryli tělo Muriel, ale spekuluje se, že jejími ostatky krmili prasata.
O případu byl natočen také dokument, kde vystupovaly děti Muriel, v jejichž srdcích matka dodnes žije. Ani děti, ani její manžel, který zemřel v roce 1983, se nikdy nedozvěděli, co se s jejich maminkou a manželkou stalo. Artur Hosein zemřel v psychiatrické léčebně v roce 2009 a jeho mladší bratr Nizadeem byl po podmínečném propuštění deportován zpět do Trinidadu. Stále tvrdí, že je nevinný.
Zdroj: dailymail.co.uk, news.sky.com, en.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková